(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Multimediálnu učebňu dali do užívania v Univerzitnej knižnici UPJŠ v Košiciach
@ Aktuálne -> Školstvo     Nov 27 2006 - 14:00 GMT
(TASR) - Prístup k plateným elektronickým informačným databázam a prácu s nimi umožní multifunkčná učebňa v hodnote približne 690 000 korún, ktorú dali dnes do užívania v Univerzitnej knižnici (UK) Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach.

Pracovisko, ktoré otvoril rektor Vladimír Babčák, bude slúžiť študentom a zamestnancom štyroch fakúlt a dvoch ústavov UPJŠ.

"Učebňa znamená kvalitatívny posun v poskytovaní knižnično-informačných služieb a prístupe k elektronickým informačným zdrojom v našom akademickom prostredí," uviedla riaditeľka UK Daniela Džuganová.

Spresnila, že snahou UK UPJŠ je sprístupňovať nielen knižné dokumenty z fondu, ale hlavne implementovať pre používateľov nové formy, "ktoré by ich učili učiť sa v spolupráci s počítačom". Znamená to naučiť ich samostatne orientovať sa a vyhľadávať relevantné informácie z elektronických licencovaných databáz, ktoré sú prístupné v UK UPJŠ v rámci siete akademických knižníc.

Výhodou podľa Džuganovej je, že kým voľné databázy na internete sú prístupne len po určitú úroveň, v platených, licencovaných databázach je objem informácií širší, cielenejší a užívatelia majú prístup k plným textom. V multimediálnej učebni sa naučia, ako sa k nim dostať, ako ich vyhľadávať, spracovať a triediť. V poslednom období totiž akademické knižnice vrátane UK UPJŠ v rámci národných licencií, konzorcionálnych projektov a vlastnej iniciatívy získali prístup k celosvetovým, či už bibliografickým, alebo aj k plnotextovým informačným databázam, zachytávajúcim vysokohodnotné informácie z rôznych oblastí vedy, techniky a spoločenských vied.

UK UPJŠ má približne 7 500 členov a jej databáza s 290 000 odbornými knižnými jednotkami slúži aj ostatným univerzitám a verejnosti. Medzi prvými približne z 20 akademických knižníc na Slovensku zaviedla sofistikovaný knižnično-informačný systém ALPH a v polovici 90. rokov minulého storočia začala využívať internet.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/