(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Stretnutie predsedov parlamentov krajín V4 sa dnes začalo v Košiciach
@ Aktuálne -> Politika     Nov 13 2006 - 12:07 GMT
(TASR) - Spoločný postup v otázke otvorenia schengenského priestoru v pôvodnom termíne je jednou z tém stretnutia predsedov parlamentov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) - Česka, Poľska, Maďarska a Slovenska, ktoré sa začalo dnes v Košiciach.

"Slovensko predsedá vyšehradskej skupine. Po stretnutiach prezidentov členských krajín a premiérov je úplne prirodzené, že sa stretnú aj hlavy parlamentov," uviedol pred rokovaním predseda parlamentu hostiteľskej krajiny Pavol Paška. Podľa neho budú hovoriť o spolupráci, pretože parlamentná diplomacia a jej vplyv v rámci zjednotenej Európy nadobúda obrovský význam. "Trápi nás všetkých jedna vec, a to je otázka vstupu do schengenského priestoru, ktorý bol jednou z vážnych motivácií pri vstupe do EÚ a ktorý aj pre občanov prinesie veľa benefitov, prínosov a úľav z pohľadu nielen ich ekonomických, ale aj občianskych aktivít," zdôraznil Paška.

ČR zastupujú na rokovaní šéfovia oboch komôr parlamentu - predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Miroslav Vlček a predseda Senátu Parlamentu ČR Pøemysl Sobotka. Poľsko reprezentuje podpredsedníčka Sejmu Ganowefa Wisniowska a predseda Senátu Bogdan Borusewicz, Maďarsko je zastúpené v osobe podpredsedu Národného zhromaždenia Lászlóa Mandúra.

Šéfovia zákonodarných zborov V4 budú rokovať okrem schengenskej problematiky a vzájomnej spolupráci na parlamentnej úrovni aj o Medzinárodnom vyšehradskom fonde, ktorý založili na vzájomnú podporu v roku 2000 v českom Štiøíne.

Na záver stretnutia by mali podpísať spoločnú deklaráciu a vystúpiť na spoločnej tlačovej konferencii.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/