(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Mesto Košice získalo z Maďarska vzácne archívne doMesto Košice získalo z Maďarska vzácne archívne dokumenty o rode Rákociovcovkumenty o rode Rákociovcov
@ Aktuálne -> Región     Oct 13 2006 - 15:27 GMT
(TASR) - Mesto Košice získalo z Maďarského krajinského archívu v Budapešti kópie vzácnych archívnych dokumentov zo 14. storočia, týkajúcich sa rodu Rákociovcov a ich vzťahu k mestu a regiónu.

Dokumenty mali pohnutý osud a do Maďarska sa ich originály dostali z Holandského národného archívu, uviedol dnes na tlačovej konferencii primátor Košíc František Knapík. Poslúžia historikom na skúmanie doteraz "bielych" miest v dejinách Košíc. Budú aj predmetom medzinárodnej konferencie František II. Rákoci v Košiciach, 1906 - 2006. Podujatie sa bude konať 27.- 28. októbra v rámci osláv 100. výročia prevezenia a znovupochovania pozostatkov tohto sedmohradského kniežaťa v Košiciach.

Záštitu nad konferenciou prevzal podpredseda vlády Dušan Čaplovič. Podľa Knapíka jej význam je hlavne v tom, že osobnosť Františka II. Rákociho a jej vplyv na stredoeurópsky región zhodnotia nezávislí odborníci bez politických vplyvov a nánosov. "Dnes to vnímame z rôznych pohľadov, keďže to bola doba plná protirečivých udalostí. Je to však súčasť nášho historického a kultúrneho dedičstva," dodal Knapík.

Riaditeľ Mestského archívu v Košiciach Jozef Kirst prirovnal dokumenty získané z Maďarska k archívnym perlám. Najcennejším dokladom je darovacia listina, predstavujúca archívnu aj informačnú senzáciu. Listinou kráľ Karol Róbert v roku 1322 daruje istému Mitchovi v Zemplínskej župe majetok. Doplňuje to informáciu o dnešnej slovenskej zemplínskej obci Borša v okrese Trebišov, neskoršieho rodiska Františka II. Rákociho, ktorý je dnes pochovaný v košickom Dóme sv. Alžbety.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/