(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Atmosférou španielskej Barcelony a jej ulice La Rambla žili včera Košice
@ Aktuálne -> Školstvo     Oct 11 2006 - 09:45 GMT
(TASR) - Atmosférou svetoznámej ulice španielskej Barcelony La Rambla ožili včera popoludní Košice. V pešej zóne mesta ju vytvorili žiaci Gymnázia so slovensko-španielskou bilingválnou sekciou na ulici Park mládeže, ktoré oslavuje 15. výročie založenia.

Kreativitu, originalitu a fantáziu košických gymnazistov ocenil aj veľvyslanec Španielskeho kráľovstva v SR Miguel Aquirre de Cárcer, ktorý košickú La Ramblu spolu s primátorom mesta Františkom Knapíkom slávnostne otvoril.

Košickú Hlavnú ulicu lemovalo približne 50 živých sôch, predstavujúcich napríklad Charlie Chaplina, Sochu slobody, Carmen, či rodinu Adamsovcov. Z barcelonskej La Rambly sa na dve hodiny presťahovali do Košíc aj kúzelníci, kaukliari, akrobati, maliari, tanečníci a speváci, mestom znelo latino. Hrali sa aj rôzne športy, fungoval infostánok o gymnáziu či rýchlokurz španielčiny. "Je to ako skutočná La Rambla, aj počasie máte podobné. ¼udia vyšli von a zabávajú sa," zhodnotil podujatie španielsky ambasador.

O košické Gymnázium so slovensko-španielskou bilingválnou sekciou, jediné v Košickom a Prešovskom kraji, záujem každoročne rastie. Len tento rok sa na 170 prváckych miest hlásilo až 700 uchádzačov. Škola má 600 žiakov a ako jediná v republike otvorila už druhý rok dve prvé triedy.

Podľa riaditeľky školy Aleny Bobákovej až 96 percent ich študentov uspelo v tomto roku na vysokých školách a viacerí študujú aj v Španielsku. Vyhrávajú jazykové olympiády na rôznych úrovniach a popri španielčine majú možnosť učiť sa aj angličtinu, nemčinu a francúzštinu. Škola láka aj novými metódami a prístupmi vo vyučovaní, keď napríklad v poslednom piatom roku štúdia sa už žiaci neučia v triedach, ale vytvárajú skupiny, vyberajú si predmety a učiteľov a podieľajú sa na tvorbe rozvrhu.

V rámci osláv 15. výročia školy otvorili v pondelok v Košiciach aj španielsku expozíciu pamätnej izby spisovateľa Sándora Máraiho, žiaci a učitelia pripravujú na štvrtok vo Verejnej knižnici Jána Bocatia španielsky literárny večer a naštudovali po španielsky aj divadelné predstavenie. Oslavy sú zároveň nultým ročníkom tradičného podujatia Dni španielskej kultúry v Košiciach, informoval učiteľ španielčiny Milan Kolcun.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/