(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Užovka z košickej mestskej fontány je už v prírode
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Sep 21 2006 - 04:05 GMT
(TASR) - Nejedovaného plaza užovku fŕkanú, ktorú odchytili v meste, vypustili dnes do jej prirodzeného biotopu pri rieke Hornád pracovníci košickej Veterinárnej asanačnej služby (VAS).

Stuhnutého plaza, stočeného do klbka, objavili chodci a zalarmovali políciu v utorok večer pri takzvanej malej fontáne neďaleko košického Štátneho divadla. Polícia privolala následne asanačnú službu, ktorej pracovník bez problémov naložil približne 100 -centimetrovú užovku do vreca a odviezol.

O "hadovi vo fontáne" sa hovorilo v Košiciach už najmenej dva týždne. Viac ráz ho aj zazreli, ale vždy napokon zmizol vo vode. Neobjavili ho pri pravidelnej údržbe fontány, ktorú vypustili, ani pracovníci Správy mestskej zelene. Podľa MVDr. Martina Krála sa užovka mohla dostať do mestského prostredia kanalizáciou, keďže obľubuje vodné prostredie a živí sa rybami a žabami.

Nie je to prvý prípad plaza v meste. Stretávajú sa s nimi občas aj smetiari pri zvážaní komunálneho odpadu z kontajnerov.

Užovka fŕkaná je podľa odborníkov teplomilný, veľmi plachý a ťažko pozorovateľný had. Často sa potápa pod hladinu až do hĺbky 3 - 4 metrov, kde vydrží aj 16 minút. Vodné prostredie opúšťa len vo výnimočných prípadoch alebo neskoro v noci.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/