(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Žatevné práce na Zemplíne prerušili týždeň trvajúce lokálne dažde
@ Aktuálne -> Región     Aug 10 2006 - 09:43 GMT
(TASR) - Žatevné práce na Zemplíne prerušili lokálne dažde, ktoré trvajú už vyše týždňa. Tamojší poľnohospodári potrebujú zhruba dva slnečné dni, aby sa s mechanizmami mohli opäť vrátiť do rozmočenej pôdy.

Zber obilia v Michalovskom, Sobraneckom, Trebišovskom a Vranovskom okrese je k dnešnému dňu ukončený na vyše 80 %. "Situácia v jednotlivých poľnohospodárskych subjektoch je rôzna, zhruba 70 % podnikov má už obilie pod strechou, na poliach zostala už len raž a triticale," uviedol pre TASR Predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Michalovciach Július Fazekaš. Dodal, že úrody pre zlé jarné počasie a podmočenú pôdu budú o 15 až 20 % nižšie.

Podobná je situácia aj v Trebišovskom okrese, kde majú pšenicu pozberanú na zhruba 90 a jačmeň na vyše 75 %. "Ostatné obilniny poľnohospodári ešte len začali zberať, pre dažde však museli žatevné práce prerušiť," povedal šéf trebišovskej komory Ján Krucovčin. Aj ten potvrdil, že tohtoročné výnosy budú nižšie ako vlani. Rovnaký názor vyslovila aj riaditeľka vranovskej komory Vlasta Hudacká. Tá v prípade priaznivého počasia očakáva ukončenie žatvy vo Vranovskom okrese v priebehu budúceho pondelka.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/