(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Tournigan: Hovoriť o ťažbe uránu na Jahodnej je predčasné
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Aug 04 2006 - 03:39 GMT
(TASR) - Spoločnosť Kremnica Gold a. s., dcérska spoločnosť kanadskej firmy Tournigan Gold Corporation, pokračuje v súčasnosti v mapovaní ložiska a spresňovaní zásob uránových a molybdénových rúd na Jahodnej a následne plánuje vypracovať ekonomickú štúdiu. Prieskumné práce by mali trvať ešte niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov.

"Až výsledky prieskumu a štúdie ukážu, či sa vôbec rozhodneme požiadať Obvodný banský úrad o povolenie na ťažbu," informoval včera TASR riaditeľ spoločnosti Kremnica Gold Boris Bartalský. Zareagoval tým na tvrdenia organizácie Greenpeace, podľa ktorej verejne dostupná štúdia Tourniganu jednoznačne potvrdzuje zámer Kanaďanov ťažiť pri Košiciach urán.

"Pre nás je absolútne predčasné v tejto etape hovoriť o prípravách na začatie ťažby na Jahodnej, ako aj o procese posudzovania vplyvov banskej činnosti na životné prostredie (EIA). Zásoby sú v kategórii Z3 (najnižšia možná preskúmanosť) a preto by bolo špekuláciou pripraviť podklady pre environmentálnu štúdiu," uviedol Bartalský. Tvrdí, že aj v prípade možnej budúcej ťažby sa v žiadnom prípade nenaplnia katastrofické scenáre, ktoré prezentovali aktivisti Greenpeace. "Ak by sa spoločnosť Kremnica Gold rozhodla svoj zámer ťažiť na Jahodnej urán v budúcnosti zrealizovať, bude ho realizovať spôsobom, ktorý bude prijateľný pre všetky zúčastnené strany a bude mať minimálny dopad na životné prostredie," dodal. Spoločnosť zatiaľ neuvažuje o budovaní úpravne rudy a odkaliska v blízkosti ložiska. Bartalský tiež pripomenul, že Kremnica Gold od začiatku prieskumu realizuje viaceré predbežné štúdie a zámery. "V každej fáze sa menia a prezentovať ich ako finálne riešenie, ktoré naviac ani nie je uvedené, je zavádzajúce," dodal.

Spoločnosť Kremnica Gold a. s. začala realizovať geologický prieskum v lokalite Čermeľ – Jahodná po udelení územia v marci minulého roku. Počas prieskumov v roku 2005 realizovali tri kontrolné vrty, ktoré potvrdili ložisko rudy s obsahom uránu a molybdénu. Podľa doterajšieho prieskumu sa zásoby ložiska Jahodná odhadujú na 1,4 milióna ton rudy s obsahom 0,4 percenta uránu a 0,38 percenta molybdénu.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/