(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Lesníci apelujú na rezort pôdohospodárstva, aby prehodnotil dĺžku lovu vlkov
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Apr 26 2006 - 10:13 GMT
(TASR) - Vlci počas tohoročnej dlhej zimy napáchali v revíroch štátnych lesov značné škody na srnčej a jelenej zveri. Potvrdilo to jej sčítanie a tak lesníci apelujú na rezortné ministerstvo, aby prehodnotilo platnú vyhlášku o dĺžke lovu, ktorý umožňuje strieľať týchto predátorov iba od 1. novembra do 15. januára nasledujúceho roku.

Pred asi desiatimi rokmi bolo podľa referenta poľovníctva a ochrany lesa košického odštepného závodu Lesov SR Ivana Timka možné loviť vlkov už od 16. septembra do konca februára. "Ide nám najmä o predĺženie ich legálneho lovu v zimných mesiacoch, aby sme mohli redukovať početnosť svoriek a znížiť tak napádanie čried vysokej zveri," uviedol.

Bohatá snehová pokrývka a možnosť lesníkov prikrmovať vysokú raticovú zver iba v nižších polohách, uľahčila vlkom jej lov. Počas šiestich týždňov iba v poľovnom revíri Stará voda v Hnileckej doline zastrelili 10 kusov, z toho sedem jeleníc a jelienčat a troch jeleňov. Bol medzi nimi aj jeden šesťročný šesnástorák, ktorý zapadol do snehu a svorka vlkov ho roztrhala. Podľa Timka je problémom aj rozrastanie vlčích svoriek, čím sa zvyšuje ich lovecký pud i sila. "Populácia vlka sa v porovnaní s obdobím päť až sedem rokov dozadu značne rozšírila, pretože jeho odstrel nie je adekvátny. Keď plánujeme odstrel raticovej a úžitkovej zveri, logicky musíme redukovať aj stavy predátorov," tvrdí Timko.

Najväčšie škody zaznamenali košickí lesníci práve v revíri Stará voda, kde šafárila osemčlenná vlčia svorka. Je jedným z ôsmich poľovných revírov, ktoré patria pod košický OZ Lesov SR. Pri vlaňajšom sčítaní tam napočítali 129 kusov jelenej zveri, z toho 67 jeleňov, zvyšok tvorili jelenice a jelienčatá. V tomto roku bol súčet iba 108 kusov. Je to už pokles pod normovaný kmeňový stav, podľa ktorého by v Starej vode malo žiť 120 kusov. "Všetci si myslia, že vlci lovia iba chorú a zranenú zver, ale v zimných mesiacoch, keď sú hladné, nemá šancu týmto predátorom uniknúť ani jeleň dvadsaťtorák," dodal Timko.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/