(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Košickí vodohospodári opravujú poškodené hrádze
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Apr 10 2006 - 10:16 GMT
(TASR)- Opravy hrádzí, ktoré narušil tlak spôsobený vysokými hladinami vodných tokov v Kline nad Bodrogom, na Zemplínskej šírave pri obci Hnojné a na Laborci pri Beši, sú jednou z prvoradých úloh vodohospodárov košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP).

Spomínané vodou poškodené miesta sú zastabilizované. "V Kline nad Bodrogom sme počas víkendu spevnili presakujúcu hrádzu na Bodrogu v dĺžke zhruba 70 metrov s vyše 2400 vrecami s pieskom, pokračujeme vo výstavbe prístupovej cesty k zosuvu na Zemplínskej šírave, kde je veľmi rozbahnený terén," uviedol dnes pre TASR vedúci odboru prevádzky SVP Ondrej Hanzok. Dodal, že oprava zosunutého svahu juhovýchodnej hrádze Zemplínskej šíravy, ktorú by mali vodohospodári stihnúť v priebehu zhruba dvoch týždňov, si vyžiada náklady do jedného milióna korún. Nevyhnutná je tiež sanácia ľavobrežnej hrádze Laborca pri Beši, kde došlo k menším zosuvom. "Aj tu potrebujeme spevniť prístupovú cestu a korunu hrádze zo strany Beše," doplnil Handzok.

Podľa riaditeľa košického závodu SVP Vladimíra Kundráta do opráv hrádzi, odstránenia vegetácie, údržby tokov a udržiavania prietočnej kapacity korýt na bezpečné odvedenie vôd vynaložia v tomto roku zhruba 160 miliónov korún, čo je o 10 percent menej ako vlani. Reálne by však potrebovali 400 až 450 miliónov korún. "V investičnej oblasti z dlhodobého hľadiska máme pripravený zásobník projektov s objemom 9 miliárd korún, ktorými sa budeme uchádzať o financie zo štrukturálnych fondov," povedal Kundrát. Dodal, že projekty sa orientujú napr. na ochranu Košíc pred storočnou vodou, čo si vyžiada asi miliardový náklad. Ďalších zhruba 450 miliónov bude smerovať do ochrany Prešova, takmer 800 miliónov potrebujú vodohospodári na spevnenie hrádze na Ondave, ktorá sa roztrhla pod náporom vody v roku 2004 a pod.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/