magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košický samosprávny kraj by mal na dani z nehnuteľností zaplatiť asi 40 miliónov
@ Aktuálne -> Verejná správa      Feb 18 2005 - 09:02 GMT
(TASR) - Zvýšená záťaž vyplývajúca z fiškálnej decentralizácie a povinnosti zaplatiť daň z nehnuteľností predstavuje pre Košický samosprávny kraj takmer 40 miliónov Sk.

Z toho by školy a školské zariadenia mali zaplatiť okolo 20 miliónov. Vyplýva to z už schválených všeobecne záväzných nariadení miest a obcí v kraji, konštatoval na dnešnom stretnutí s novinármi predseda KSK Rudolf Bauer.

Košický župan pripustil, že regionálna samospráva v rozpočte s týmito výdavkami nepočítala. Preto hľadá možnosti, ako sa obecnými a mestskými samosprávami dohodnúť. "Jednali sme s nimi, požiadali sme ich o úľavy. Niektoré mestá nám vyšli v ústrety, niektoré nie, niektoré sú ešte v jednaní," konštatoval Bauer. Podľa jeho slov v záujme toho, aby prechod nebol taký tvrdý, dúfa v ústretový prístup zo strany miest a obcí. "Alebo je možná vzájomná kompenzácia. My napríklad určujeme daň z motorových vozidiel, čiže pre mestá, ktoré majú mestskú hromadnú dopravu, je možné dosiahnuť vzájomný zápočet vo vzťahu k dani z nehnuteľností," dodal.

Daň za všetky nehnuteľností KSK iba v meste Košice predstavuje sumu zhruba 6,5 milióna Sk. Regionálna samospráva pritom mestu úplne odpustila daň za vozidlá mestskej hromadnej dopravy, čo predstavuje zhruba šesť miliónov. Mesto zatiaľ poskytlo iba 30-% úľavu pre školy a školské zariadenia na jeho území.

Bauer potvrdil, že KSK sa bude v rámci dohadovacieho konania uchádzať o zvýšenie štátnej dotácie. Ak ale nedôjde k dohodám, prostriedky na zaplatenie daní bude musieť KSK nájsť vo svojom rozpočte. Pôjde to však na úkor iných výdavkov a inštitúcie sa budú musieť uskromniť. Podľa Bauera to ale zároveň vytvára tlak na lepšie využívanie majetku, ktorý vlastní regionálna samospráva.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk