magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Rozpočet KSK, situácia v zdravotníctve a doprave na rokovaní R. Bauera a poslancov Národnej rady
@ Aktuálne -> Verejná správa      Nov 15 2004 - 12:21 GMT
(Košický samosprávny kraj – tlačová správa) - Jedenásť poslancov Národnej rady SR za Košický kraj prijalo pozvanie na piatkové pracovné stretnutie s predsedom Košického samosprávneho kraja (KSK) Rudolfom Bauerom. Témami boli rozpočet KSK na budúci rok, situácia v zdravotníctve, doprave a sociálnej oblasti v kraji.

„Rozpočet KSK nedokážeme zostaviť podľa našich predstáv, v kapitálovej časti rozpočtu vychádza pokles v príjmovej a výdavkovej časti o tretinu v porovnaní s rokom 2004. A to nás veľmi mrzí,“ uviedol na brífingu R, Bauer s tým, že v tomto roku kapitálové výdavky KSK predstavovali viac ako 300 miliónov Sk, v budúcom roku to vychádza na menej ako 100 miliónov korún. „Nebude môcť dôjsť k žiadnemu navàšeniu výdavkov, aj keď je to potrebné vo viacerých oblastiach v pôsobnosti KSK, okrem valorizácie miezd, ktorú ukladá zákon“, dodal predseda. Poukázal tiež na to, že pre nedostatok zdrojov v kapitálovej časti rozpočtu môže znamenať stop pre projekty, ktorými sa KSK chce uchádzať o spolufinancovanie zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Tieto zámery sú podmienené finančnou spoluúčasťou KSK. „Ak nebude možný presun prostriedkov v štátnom rozpočte na budúci rok, bude to veľmi ťažké,“ povedal predseda s tým, že balík kapitálových výdavkov KSK nestačí ani na rozostavané akcie. Bežné príjmy a výdavky KSK na rok 2005 sú navrhnuté na 2 880 768 tis. Sk.

Príjem regionálnych samospráv bude v roku 2005, teda po fiškálnej decentralizácii, pozostávať z podielových daní ako vlastný príjem, a dotácie od štátu na prenesené kompetencie. Vzorec výpočtu podielových daní však nezohľadňuje reálne potreby vyšších územných celkov. „Príprava fiškálnej decentralizácie nebola na takej úrovni, ako mala byť,“ konštatoval R. Bauer.

Predseda sa vyjadril aj k aktuálnym problémom autobusových dopravcov, ktoré riešia protestným obmedzením dopravy v pondelok 15. novembra. KSK uzavrel zmluvy na výkon dopravy vo verejnom záujme s dopravcami Slovenská autobusová doprava Michalovce, a.s. a SAD – Košická dopravná spoločnosť, a.s. Obe spoločnosti avizovali na 15. novembra obmedzenie dopravy, aby poukázali na nutnosť riešenia nárastu výdavkov spôsobený rozhodnutím centrálnych orgánov. Patrí medzi ne aj neúmerný nárast ceny za naftu. Ïalšie obmedzovanie autobusovej dopravy v KSK by v kraji znamenalo ohrozenie funkčnej siete dopravy. V súčasnosti sa v KSK cestujúci platbami za cestovné podieľajú 74 percentami na krytí nákladov. Bežný pomer v iných krajinách predstavuje okolo 50 percent. Podľa Rudolfa Bauera riešenie problému nevedie cez ďalšie zvyšovanie cestovného. Za schodnú cestu označil zmenu legislatívy a prijatie mimoriadnych opatrení centrálnymi orgánmi. „Je nad rámec síl VÚC riešiť tento problém, nemáme finančné nástroje na zvýšenie dotácií pre autobusových dopravcov,“ povedal predseda.

Text: Soňa Jakešová
Foto: Marián Krlička   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk