magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Spoločný pamätník Masarykovi a Štefánikovi odhalili v Košiciach
@ Aktuálne -> Rôzne      Oct 28 2004 - 08:42 GMT
Košice (TASR) - Spoločný pamätník významným osobnostiam novodobých českých a slovenských dejín Tomášovi Garriqueovi Masarykovi a Milanovi Rastislavovi Štefánikovi odhalili včera v Košiciach v predvečer pamätného Dňa vzniku samostatného česko-slovenského štátu.

Pamätník, ktorý odhalil primátor mesta Zdenko Trebuľa, umiestnili v malom parku na križovatke Masarykovej a Štefánikovej ulice.

Iniciátorom myšlienky bola pred piatimi rokmi košická regionálna organizácia Českého spolku na Slovensku, ktorá získala na jej realizáciu Česko-slovenský ústav zahraničný. Podľa jeho predsedu Jaromíra Šlápotu malo ísť pôvodne len o sochu Masaryka. Spoločne so spolkom i Magistrátom mesta Košice však dospeli k názoru, že lepšie bude symbolizovať spoločný štát a dejiny Čechov a Slovákov spoločný pamätník oboch štátnikov.

Ako uviedol v príhovore na slávnostnom akte generálny konzul ČR v SR Vítězslav Pivoňka, pamätník nie je len spomienkou na minulosť, ale symbolom pre budúcnosť a chvíľou, keď sme si schopní navzájom uctiť si svoje osobnosti a na tomto základe hľadať možnosti pre našu spoločnú budúcnosť v Európskej únii.

Autorom pamätníka, ktorý predstavujú busty oboch štátnikov na vyvýšených podstavcoch, je pražský akademický sochár Josef Vajce.

Celý projekt bol financovaný zo zbierok v ČR a vyžiadal si náklady približne 1,1 milióna korún.

Prítomný na slávnostnom akte bol exprezident republiky Rudolf Schuster, prednosta Krajského úradu v Košiciach Ján Dolný, predseda Košického samosprávneho kraja Rudolf Bauer, predseda Českého spolku na Slovensku Pavel Doležal a početná košická verejnosť.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk