magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Japonskí investori majú záujem o Slovensko, v KSK ich zaujala geotermálna energia, strojárstvo a cestovný ruch
@ Aktuálne -> Verejná správa      Sep 25 2003 - 10:22 GMT
(Košický samosprávny kraj - tlačová správa) -- Košický samosprávny kraj (KSK) a jeho možnosti z hľadiska perspektívnych investorov prezentoval počas pracovnej cesty v Japonsku predseda KSK Rudolf Bauer. Pobyt zorganizovala japonská vláda od 15. do 22. septembra pre predstaviteľov regionálnej a miestnej samosprávy zo siedmich krajín strednej a východnej Európy.

„Mal som možnosť prezentovať náš región na dvoch seminároch pred japonskými podnikateľmi, zástupcami tamojšej obchodnej komory a organizácie na podporu zahraničného obchodu,“ povedal po návrate Rudolf Bauer s tým, že Japonci majú záujem o investície na Slovensku. Predseda KSK hľadal investorov pre využitie geotermálnej energie a potenciálu, ktorý má región v oblastiach strojárstva a cestovného ruchu. S perspektívnymi investormi nadviazal osobné kontakty, ktoré by mohli prispieť k realizácii konkrétnych projektov.

Počas pobytu v Japonsku navštívil predseda KSK fabriky Toyotu, Panasonic a ďalších významných producentov v Tokiu, Nagoyi, Osake, Kjote a Kobe. Absolvoval tiež prednášky o ekonomike a japonskej kultúre. „V Japonsku s vyše 127 miliónmi obyvateľov v súčasnosti podobne ako u nás prebieha reforma verejnej správy, v rámci ktorej dochádza k decentralizácii miestnej správy,“ povedal predseda.

Do programu japonská vláda zaradila aj niekoľko atrakcií. Silným zážitkom bola pre predsedu KSK návšteva zápasu sumo a jazda rýchlovlakom shinkanzen dosahujúcim rýchlosť 300 kilometrov za hodinu. Neplánovaným zážitkom bolo zemetrasenie, ktoré počas jeho pobytu v Japonsku postihlo Tokyo. Vďaka systému včasného varovania sa účastníkom zahraničnej delegácie podarilo pred otrasmi pôdy újsť bez toho, aby ich vôbec pocítili. Na japonskej kuchyni zaujala Rudolfa Bauera rôznorodosť ponúkaných chodov počas jedného stolovania. Ochutnal aj tradičné surové mäso z rýb, avšak ako skonštatoval, tejto delikatese sa do konca svojho pobytu radšej vyhýbal.

Text: Soňa Jakešová
Foto: Rudolf Bauer   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk