magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Zastupiteľstvo prijalo VZN o prideľovaní príspevkov, o úhradách za sociálne služby, odvolalo riaditeľov dvoch nemocníc
@ Aktuálne -> Verejná správa      Aug 27 2003 - 09:16 GMT
(Košický samosprávny kraj - tlačová správa) -- Zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja (KSK) prijalo na pondelňajšom (25. 8. 2003) rokovaní dva zásadné dokumenty - Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o prideľovaní príspevkov a VZN o úhradách za poskytovanie sociálnych služieb v zariadeniach sociálnych služieb v pôsobnosti KSK. Schváleniu oboch dokumentov predchádzalo schválenie úpravy rozpočtu KSK na rok 2003.

Prijatím VZN poslanci zvýšili úhrady za sociálne služby o 15 až 25 percent, čo jeho predkladateľ odbor sociálnych vecí zdôvodnil zvýšením dôchodkov v rokoch 2002 a 2003 a nárastom cien za energiu a vodu od začiatku tohto roka. Ako uviedol predseda KSK Rudolf Bauer, ministerstvo práce, rodiny a sociálnych vecí odporúčalo zvýšiť ceny za poskytované služby o 30 percent, predkladateľ však v návrhu zohľadnil sociálnu situáciu obyvateľov v KSK a tiež úroveň rastu reálnych dôchodkov. Z pôvodného návrhu VZN poslanci vylúčili odsek, ktorý riešil možnosť prednostného prijímania žiadateľov do zariadení sociálnych služieb s tým, že bude riešená v zásadách ktoré vypracuje zriaďovateľ, teda Úrad KSK. Ako odznelo na zastupiteľstve, o prednostnom prijatí žiadateľa by mala rozhodovať komisia výlučne na základe jeho sociálnej situácie a zdravotného stavu. VZN začne platiť od októbra 2003.

V rámci bodu o personálnych otázkach poslanci hlasovali nad rámec pôvodného návrhu aj o odvolaní riaditeľov nemocníc s poliklinikami (NsP) v Spišskej Novej Vsi Petra Jankecha a Michalovciach Dušana Dzurja. Návrh na ich odvolanie predložil poslanec Marián Biľo na základe závažných zistení zdravotníckej komisie Zastupiteľstva KSK. Oboch riaditeľov poslanci prevažnou väčšinou hlasov z funkcií odvolali. Najzávažnejšími dôvodmi bolo porušovanie Zásad hospodárenia s majetkom KSK a dlhodobé neriešenie zlej hospodárskej situácie v oboch zariadeniach.

Text: Soňa Jakešová, hovorkyňa Úradu KSK   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk