magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Zastupiteľstvo KSK schválilo hodnotenie úrovne rozvinutosti okresov, najproblémovejšie sú okresy Sobrance a Gelnica
@ Aktuálne -> Verejná správa      Jun 17 2003 - 09:29 GMT
(Košický samosprávny kraj - tlačová správa) -- Zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja (KSK) na včerajšom rokovaní v rámci bodu Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHaSR) KSK – územný priemet schválilo hodnotenie úrovne rozvinutosti okresov Košického kraja. Medzi depresné, hospodársky problémové oblasti patria okresy Sobrance a Gelnica, medzi stagnujúce okresy Košice – okolie, Rožňava a Trebišov, stabilizovanými, postupne sa transformujúcimi sú okresy Spišská Nová Ves a Michalovce a medzi rozvinuté patria štyri košické okresy. Ako uviedol predseda KSK Rudolf Bauer, samosprávny kraj bude vo vzťahu k okresom uplatňovať princíp solidarity. Zdôraznil, že zvýšenú pozornosť bude venovať najmä rozvoju najproblémovejších oblastí.

Regionálny parlament vzal na vedomie Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja – územný priemet, pričom vyhovel poslaneckému pozmeňujúcemu návrhu a z predloženého materiálu vynechal bod Koncepcia riešenia rómskeho problému. Poslanecký zbor uložil jeho predkladateľovi, aby koncepciu prepracoval a následne predložil na ďalšie rokovanie Zastupiteľstva KSK.

Pred hlasovaním o dokumente PHaSR – územný priemet prebiehala diskusia, v ktorej riaditeľka Úradu KSK Rozália Múdra uviedla, že tento materiál je indikatívnym projektovým zámerom a treba ho vnímať ako otvorený dokument. V praxi to znamená, že doňho môžu byť doplnené aj ďalšie projekty predložené z mikroregiónov. Riaditeľka úradu zdôraznila, že PHaSR – územný priemet je iba doplnkovým materiálom k rámcovému dokumentu, ktorým je Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja KSK schválený zastupiteľstvom v decembri 2002 a v žiadnom prípade neneguje jeho priority. Medzi ne patria aj podpora výstavby rýchlostnej komunikácie, vodovodov a kanalizácie. „Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja KSK zodpovedá zámerom ústredných plánovacích orgánov a podmienkam Európskej únie. Preto sa projekty, ktoré sú s ním v súlade, môžu uchádzať o finančnú podporu z fondov EÚ“, uviedla Rozália Múdra.

Zastupiteľstvo KSK schválilo vstup KSK do záujmového združenia právnických osôb BIOMASA. S doplnkami odobrilo krátkodobú koncepciu zdravotníctva Košického samosprávneho kraja do roku 2005. Poslanci schválili zoznam investícií financovaných z prebytku hospodárenia KSK za rok 2002. Odobrili aj predaj nehnuteľností Dom kultúry a Kino Chemik mestu Strážske za 1,5 milióna Sk s tým, že tieto prostriedky budú účelovo viazané pre potreby kultúry v KSK.

Text: Soňa Jakešová
Foto: Marián Krlička   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk