magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Chcete vedieť, čo vám tečie z vodovodného kohútika?
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Jul 22 2002 - 08:01 GMT
Na Námestí Osloboditeľov v Košiciach, presnejšie na parkovisku za hotelom Slovan, môžete v týchto hodinách až do 18.OO priniesť do auta s nápisom "Greenpeace" na rozbor vodu, ktorú doma bežne používate. Táto medzinárodná organizácia odštartovala práve dnes ďalšiu etapu medzinárodného turné s názvom "Vráťte život riekam! Je súčasťou toxickej kampane, ktorú Greenpeace oficiálne otvoril 10. júna 2002 v Bratislave. Účastníci turné už absolvovali niekoľko etáp - západné Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, kde upozorňovali na problémy znečistenia vôd. Cieľom turné je informovať obyvateľov o stave toxického zamorenia vodných tokov a jeho dopade na zdravie obyvateľov a životné prostredie, nadviazať spoluprácu s obyvateľmi pri ochrane životného prostredia a taktiež vyzvať znečisťovateľov ku konkrétnym krokom na zastavenie znečisťovania a odstránenie existujúcej kontaminácie životného prostredia.

Počas turné bude Greenpeace zverejňovať podrobné údaje o toxickom zamorení niektorých kritických lokalít. Napríklad Chemko Strážske a časť Zemplína je kontaminovaná polychlórovanými bifenylmi /PBC/ - syntetické organické chemické látky, ktoré sú - okrem iného - zaraďované do skupiny karcinogénov. V tejto súvislosti minulý týždeň médiá publikovali vyhlásenie Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Michalovciach o vydaní zákazu konzumácie rýb zo Zemplinskej Šíravy.

"Kontaminácia PCB predstavuje závažný problém", povedal Mgr. Martin Hojsík, koordinátor toxickej kampane Greenpeace na Slovensku. "Tieto látky sú napríklad spolu s dioxínmi na zozname dvanástich perzistentných organických polutantov, ktorých emisie sa medzinárodné spoločenstvo zaviazalo eliminovať. Už tento fakt napovedá, že ide o zvlášť nebezpečné jedy ohrozujúce ľudské zdravie a životné prostredie..."

Greenpeace che poukázať na tieto problémy a tlačiť na ich riešenie oslovaním zodpovedných, ale i spoluprácou s verejnosťou. V utorok bude v tomto turné pokračovať v Trebišove, v stredu v Humenenom, vo štvrtok v Michalovciach, v piatok vo Vranove, v sobotu v Prešove. Ďalšie fakty o znečistení vôd na Východnom Slovensku, ktoré je z pohľadu Greenpeasu najväčšie, o spolupráci a naopak i neochote veľkých znečisťovateľov..., vám prinesieme zajtra.

pan
Foto: Karol Hatala   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606