magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Využitie probiotických baktérií v praxi skúma košický ÚFHZ
@ Aktuálne -> Médiá      Oct 19 2005 - 03:11 GMT
(TASR) - K využitiu probiotických baktérií v mäsovom priemysle prispejú výsledky vedeckého výskumu, ktorý v rámci projektu Tradisausage financovaného EÚ, ukončili v košickom Ústave fyziológie hospodárskych zvierat (ÚFHZ).

"Ukazuje sa, že takzvané dobré, alebo odborne probiotické baktérie, môžu pomôcť nielen v už známych probiotických jogurtoch, ale aj v iných oblastiach, ktoré sú zatiaľ menej rozvinuté," uviedol dnes na tlačovej konferencii riaditeľ ÚFHZ Juraj Koppel. Ako informoval, spolu s riešiteľmi úlohy nimi selektovaná a v praxi už otestovaná probiotická baktéria Staphylococcus xylosus zvyšuje trvanlivosť mäsových výrobkov. Predovšetkým salámy a klobásy pri zachovaní ich kvality a ochrane ľudského zdravia. Projekt, ktorého koordinátorom je Francúzsko a riešiteľmi spolu so SR aj Grécko, Taliansko, Portugalsko a Španielsko, je zameraný najmä na podporu malovýrobcov. Jeho zavedenie v praxi na Slovensku je už len otázkou legislatívy.

Výskumníci z ÚFHZ vybrali aj dve "dobré" baktérie (Lactobacillus fermentum a Enterococcus faecium), ktoré môžu už čoskoro nahradiť pri chorobách zažívacieho traktu psov antibiotiká. Tie totiž majú aj nepriaznivé vedľajšie účinky a rastie odolnosť patogénnych mikroorganizmov voči antibiotikám.

Pred novinármi prezentovali aj zámery začínajúcej sa výskumnej úlohy o možnom nebezpečenstve z geneticky modifikovaných organizmov. Výskumníci ÚFHZ sa podujali na náročnú úlohu zistiť riziká prenosu DNA z geneticky modifikovaných rastlín do mikroorganizmov v životnom prostredí. Projekt je rozvrhnutý na tri roky.

S výsledkami ÚFHZ sa môžu záujemcovia oboznámiť aj na Dni otvorených dverí, ktorý 10. novembra pripravuje vedenie v rámci Týždňa vedy na Slovensku.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606