magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Hajnal vystavuje kresby v košickom Löfflerovom múzeu
@ Kultúra -> Výstavy      Sep 23 2005 - 21:09 GMT
Košice 23. septembra (TASR) - Komornú výstavu Kresby Michala Hajnala (1935), ktorá je súčasťou podujatí Višegrádskych dní 2005, otvorili dnes v košickom Múzeu Vojtecha Löfflera.

Hajnal je typickým príkladom prieniku kultúr krajín V4, keďže sa narodil v Maďarsku, žil dlho v Košiciach a od roku 1990 žije a tvorí v Prahe. Podľa kurátora výstavy a historika umenia Bohumíra Bachratého je kresba pre umelca úprimným monológom i dialógom, reflektuje v nej realitu i vlastnú dušu a v Hajnalovom osobnostnom profile má pevné a významné postavenie.

Na otvorení výstavy za účasti umelca predstavili monografiu o Hajnalovi, ktorej autorom je maďarský kunsthistorik Tibor Wehnér.

Hajnal sa narodil 2. augusta 1935 v maďarskom Anarcsi. Začiatkom 50. rokov navštevoval košickú večernú školu kreslenia Lajosa Felda, Júliusa Nemčíka, Vojtecha Löfflera a Júliusa Bukovinského. Do roku 1990 žil v Košiciach, kde pôsobil ako spolupracovník Východoslovenskej galérie. Venoval sa úžitkovej grafike, navrhoval plagáty, katalógy a spolupracoval aj divadlom Thália ako scénický a kostýmový výtvarník. Je členom Spoločnosti maďarských výtvarných umelcov na Slovensku, Jednoty výtvarných umelcov v Prahe a ďalších združení.

Výstava potrvá do 23. októbra.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk