magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Michalovciach odštartovali medzinárodné cvičenie Blonde Avalanche 2005
@ Aktuálne -> Región      Sep 20 2005 - 21:30 GMT
Michalovce 20. septembra (TASR)- Praktickými ukážkami pracovísk odštartovali dnes v Michalovciach dvojdňové medzinárodné cvičenie mnohonárodného ženijného práporu Tisa pod názvom Blonde Avalanche 2005.

Na cvičení sa zúčastňuje zhruba 170 vojakov zo Slovenska, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny. "Témou cvičenia bude riešenie krízovej situácie. Cvičiace jednotky budú preverené z plnenia úloh v priestore, z velenia pri koordinácii s ozbrojenými silami zúčastnených krajín a zo vzájomnej súčinnosti. Nakoniec budú cvičiace moduly preverené pri plnení úloh monitorovacích, záchranných a vyslobodzovacích prác," uviedol pre TASR hovorca cvičenia kpt. Ján Turčan. Dodal, že pôjde napríklad o ukážky vyslobodzovania osôb pri povodniach, záchranu majetku v zaplavených územiach, evakuačné práce, či zásahy pri rôznych možných ekologických katastrofách v povodí rieky Tisy. "Chceme sa pripraviť tak, že ak náhodou vznikne takáto situácia, aby sme vedeli reagovať správne a v pravý čas," doplnil Turčan.

Podstatnú časť účastníkov tvoria členovia jednotky pozemných síl zo Serede. Zvyšok sú dôstojníci zo spomínaných krajín, ktorí budú vydávať rozkazy v anglickom jazyku.

Podľa hovorcu ide už o štvrté cvičenie, ktoré sa realizuje vždy v inej krajine. Koná sa na základe dohody medzi ministerstvami obrany a náčelníkmi generálnych štábov spomínaných krajín.

Na cvičení sa zúčastnia aj potápači Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Humennom. Krízové situácie budú riešiť na rieke Laborec.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk