magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Vo Veľkých Slemenciach onedlho otvoria nový hraničný priechod s Ukrajinou
@ Aktuálne -> Región      Sep 14 2005 - 07:02 GMT
Veľké Slemence 14. augusta (TASR) - Zhruba 2,2 milióna Sk si vyžiada zriadenie hraničného priechodu medzi 60 rokov rozdelenými obcami Veľké Slemence na slovenskej strane a Malé Slemence na Ukrajine.

Hraničný priechod pre peších a cyklistov bude otvorený denne od 8. do 20. hodiny. "Diplomatická nóta s odpoveďou na návrh Slovenskej republiky bola doručená na Ministerstvo zahraničných vecí SR 31. augusta tohto roka so súhlasným stanoviskom a návrhom na otvorenie tohto hraničného priechodu do 30. septembra," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa Colného riaditeľstva (CR) SR Silvia Balázsiková. Dodala, že v zmysle iniciačnej diplomatickej nóty zo slovenskej strany bol navrhovaný termín otvorenia hraničného priechodu 40. deň po doručení nóty s odpoveďou, že by to malo byť 10. októbra.

Podľa Balázsikovej sa na spoločnom dvojstrannom slovensko-ukrajinskom rokovaní začiatkom septembra obe strany dohodli, že sa budú vzájomne informovať o priebehu stavebných prác a po vzájomnej dohode spoločne otvoria hraničný priechod v čo najkratšom čase. "Predpokladáme, že to bude v 39. alebo 40. týždni," konštatovala hovorkyňa. Doplnila, že umiestnenie pracoviska pre kontrolné zložky bolo dohodnuté priamo pri štátnej hranici vo Veľkých Slemenciach. Pôjde o zjednodušenú redukovanú výstavbu.

Priechod tak spojí obidve obce rozdelené po 2. svetovej vojne. O vytvorenie malého hraničného priechodu žiadali obyvatelia Veľkých Slemeniec slovenské štátne orgány v petícii v roku 2001. Nedávno postavili v obci asi päťmetrovú drevenú bránu, ako symbol rozdelenej obce.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606