magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

ZŠ Gemerská v Košiciach dostala tlačiareň na Braillovo písmo
@ Aktuálne -> Školstvo      Sep 05 2005 - 13:12 GMT
Košice 5. septembra (TASR) - S novou tlačiarňou na Braillovo bodové písmo otvárali dnes slávnostne nový školský rok na Základnej škole na Gemerskej ulici v Košiciach.

Škola ako jedna z mála na Slovensku sa už 15 rokov usiluje o integráciu zrakovo postihnutých žiakov a doteraz jej učebné texty tlačili v košickej pobočke Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Nové zariadenie v hodnote 180 000 korún podstatne urýchli celý proces a po napísaní v počítači a po vytlačení Braillovým písmom majú žiaci učivo ihneď k dispozícii.

K novej učebnej pomôcke zablahoželal žiakom košický primátor Zdenko Trebuľa. Pripomenul, že sa ju podarilo získať s prispením Ministerstva školstva SR, mesta a Krajského školského úradu (KŠÚ) v Košiciach. "Zariadenie vám uľahčí život a čo je najdôležitejšie, dostanete cez neho podstatne rýchlejšie a viac informácií," povedal žiakom primátor. S riaditeľom školy Vladimírom Šamajom sa dohodli, že mesto z rozpočtu pomôže zakúpiť aj ďalšie zariadenia k tlačiarni.

Tlačiareň si žiaci okamžite vyskúšali a prvý text o histórii Košíc prečítal zrakovo postihnutý žiak Henrich Wilnrotter. Zástupkyňa KŠÚ Daniela Jutková odovzdala žiakom pozdrav z partnerskej školy pre zrakovo postihnutých v Nemecku.

V súčasnosti navštevuje ZŠ Gemerská v Košiciach 28 zrakovo postihnutých detí z mesta a okolia. Na prvom stupni majú vlastnú špecializovanú triedu, žiaci na druhom stupni sú integrovaní v jednotlivých triedach.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk