magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Budimíre bola 60. burza zberateľov okorenená scénkou z Divokého západu
@ Aktuálne -> Rekreačné zóny      Aug 14 2005 - 15:36 GMT
Budimír 13. augusta (TASR) - Asi 400 až 500 ľudí zo Slovenska, ale aj z Maďarska a Poľska navštívilo sobotňajšiu v poradí 60. burzu starožitností a kuriozít v zámockom parku v Budimíre pri Košiciach. Spestrením programu bola asi polhodinová scénka pod názvom Na prechádzku Divokým západom.

Organizátor, košický starožitník Karol Linhart konštatoval, že každé stretnutie zberateľov chce niečím ozvláštniť. A keďže v budúcom roku uplynie 100 rokov od toho, čo do Košíc prišiel so svojím kočovným divadlom počas európskeho turné známy kovboj z amerických diaľav Buffalo Bill, venovali dnešok tejto pripomienke. Dobový život na Divokom západe predstavili vystúpenia kovbojov, pištoľníkov a dievčatá zatancovali kankán.

To, že nie je hlúposť spájať americké prérie s Košicami a ich okolím, dokumentoval Linhart aj faktom, že Ondrej Gálik z Brzotína pri Rožňave ako vojak sa hrdinsky zachoval v bojoch Severu proti Juhu a osobne ho generál Grant vyznamenal a povýšil. Zomrel v roku 1885.

Každomesačná burza, tohto roku v poradí ôsma, je čoraz viac stretnutím starých dobrých známych. Získava charakter kultúrno-spoločenskej udalosti a nejde len o samotnú výmenu starožitností a kuriozít.

Burzy sa konajú v Budimíre od apríla 2004, celá ich tradícia sa však začala v inej obci pri Košiciach - v Čečejovciach. Už tam v roku 2000 sa začali organizovať každý mesiac vždy s nejakou sprievodnou akciou.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk