magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Vyše tisíc ľudí z Pavloviec nad Uhom odišlo za prácou do zahraničia
@ Aktuálne -> Región      Aug 04 2005 - 14:50 GMT
Pavlovce nad Uhom/Michalovce 4. augusta (TASR) - Vyše tisíc ľudí z celkového počtu 4 470 obyvateľov Pavloviec nad Uhom v Michalovskom okrese opustilo svoje príbytky a odišlo v uplynulom období za prácou do zahraničia.

Najviac z uvedeného počtu odcestovalo do Anglicka, časť do Českej republiky. "Presné čísla nevieme, pretože neexistuje evidencia, odišli zväčša celé rodiny, ale aj jednotlivci," uviedol dnes pre TASR starosta obce Jozef Kočan. Dodal, že tí Rómovia, ktorí za prácou odišli nepopredávali svoje domy, iba ich zamrežovali, preto verí, že po čase sa opäť vrátia.

Podľa starostu jediným dôvodom, prečo došlo k migrácii je nedostatok pracovných príležitostí. "Nezamestnanosť sa v obci v porovnaní spred rokom a pol znížila z 1 300 na 600 ľudí, ide však len o číslo," doplnil Kočan. Povedal, že viacerí z nezamestnaných si vyberú maródku a pracujú načierno. "V tom je veľký kameň úrazu, nemusia sa hlásiť na úradoch, nikto ich nekontroluje," konštatoval Kočan.

Napriek tomu sa v obci pustili do viacerých krátkodobých aktivít, v rámci ktorých budú hrať prvenstvo výberové konania a zamestnanci víťazných firiem.

Na rekonštrukciu parku získala obec 300 tisíc korún, z ministerstva kultúry ďalší milión na opravu národnej kultúrnej pamiatky, grófskej jazdiarne z predminulého storočia. Tá si však vyžiada najmenej 4,5 milióna a ďalšie dva milióny pohltí rekonštrukcia zdravotného strediska.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk