magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Hraničný priechod vo Veľkých Slemenciach by mali otvoriť 10. septembra
@ Aktuálne -> Región      Aug 03 2005 - 17:41 GMT
Veľké Slemence 3. augusta (TASR) - Technicko-organizačné otázky dominovali dnešnému spoločnému rokovaniu zástupcov slovenskej aj ukrajinskej strany vo Vyšnom Nemeckom, ktoré povedie k otvoreniu nového slovensko-ukrajinského hraničného priechodu vo Veľkých Slemenciach. Priechod pre peších a cyklistov ba mal byť otvorený 10. septembra.

V utorok sa zúčastnení dohodli na vytvorení vhodných podmienok pre realizáciu myšlienky otvorenia priechodu, ktorý zblíži rozdelené rodiny a priateľov od čias druhej svetovej vojny.
Priechod má tak spojiť 60 rokov rozdelené obce Veľké Slemence na slovenskej strane a Malé Slemence na Ukrajine. "Dnešné rokovanie rozoberalo technické detaily, dohodli sme sa, že vo štvrtok sa priamo na tvári miesta stretne slovenský aj ukrajinský projektant, aby zosúladili kompletný projekt," uviedol pre TASR zástupca riaditeľa Odboru hraničnej polície v Sobranciach Maroš Mitro. Dodal, že počas rokovania nastolili Ukrajinci otázku, či slovenská strana bude do 40 dní schopná pripraviť všetko tak, aby bol priechod otvorený v stanovenom termíne.

Na hraničnom priechode treba vybudovať inžinierske siete, postaviť unimobunky a pod. Návrh na vytvorenie priechodu predložilo minulého roka Ministerstvo financií SR. Na jeho vytvorení sa dohodli v lete minulého roka zástupcovia slovensko-ukrajinskej medzivládnej komisie pre cezhraničnú spoluprácu. Ukrajinská strana však dlhšiu dobu nezaujala stanovisko a nezvolávala expertov.

Spoločnú obec rozdelila vytýčená hranica po druhej svetovej vojne. O vytvorenie malého hraničného priechodu žiadali obyvatelia Veľkých Slemeniec slovenské štátne orgány v petícii v roku 2001. Predčasom postavili v obci asi päťmetrovú drevenú bránu, ako symbol rozdelenej obce.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk