magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Múzeum v Betliari vypísalo odmenu za informácie o ukradnutých sochách
@ Aktuálne -> Región      Aug 03 2005 - 14:27 GMT
Košice 3. augusta (TASR) - Finančnú odmenu 10 000 korún vypísalo riaditeľstvo Múzea v Betliari v okrese Rožňava za informácie, ktoré by pomohli polícii dostať sa na stopu zlodejov ukradnutých záhradných plastík.

Pre TASR to potvrdil zástupca riaditeľky Gabriel Tököly. Spresnil, že od apríla prišlo múzeum už o tri kovové plastiky historickej hodnoty zo špeciálnych zliatin, ktoré neznámi páchatelia ukradli z národnej kultúrnej pamiatky - približne 50 hektárového parku betliarskeho kaštieľa. Ide o sochu rytiera Arpáda, vzácnu plastiku Budhu na lotosovom tróne a sochu černocha s guľou. Všetky pochádzajú z 19. storočia a v parku prežili bez ujmy dve svetové vojny.

Pravdepodobne išlo o krádež na objednávku. Pozitívnou správou zatiaľ je, že sa plastiky neobjavili celé či rozpolené v zberných surovinách. "Prijali sme bezpečnostné opatrenia proti krádežiam v rámci našich finančných možností. Vedenie múzea verí, že sa sochy podarí nájsť a vrátiť na pôvodné miesto," uviedol Tököly.

Pred niekoľkými rokmi sa podarilo vrátiť do betliarskych zbierok ukradnutý obraz, ktorý sa po desaťročiach od krádeže objavil v jednom zahraničnom aukčnom katalógu.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk