magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Japonskí investori sa zaujímajú o priemyselný park Košice - Pereš
@ Aktuálne -> Región      Jun 29 2005 - 13:19 GMT
(TASR) - Rozlohu 190 hektárov bude mať pripravovaný priemyselný park Košice - Pereš. Prvý investor - francúzska nadnárodná skupina Valeo Security Systems by mal obsadiť šesť hektárov z tejto plochy a v novom závode by malo vzniknúť 700 pracovných miest. O možnosť investovať sa už zaujímajú aj japonskí podnikatelia a bankári.

Ako informovala dnes hovorkyňa Magistrátu mesta Košice Zuzana Bobriková, primátor mesta Zdenko Trebuľa prijal v utorok večer 30 zástupcov japonských výrobných závodov, bánk, japonskej ambasády v SR a japonskej vládnej agentúry JETRO (Japan External Trade Organization). Na stretnutí sa zúčastnili aj predstavitelia Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a slovenskí podnikatelia. Japonskí investori sa oboznámili s možnosťami podnikania v priemyselných parkoch Košice a v neďalekom Kechneci. Trebuľa predstavil Košice ako mesto pripravené poskytnúť vhodné podmienky na umiestnenie investícií. Zdôraznil vzdelanostnú úroveň obyvateľov mesta a blízkeho regiónu, bohatú sieť stredných a vysokých škôl, ktoré dokážu pripraviť kvalifikovaných odborníkov podľa potrieb investorov. Upozornil na skutočnosť, že v Košiciach končí širokorozchodná železničná trať, ktorá umožňuje využitie tohto spôsobu prepravy na mimoriadne zaujímavý a rozsiahly trh krajín bývalého Sovietskeho zväzu.

Súčasťou stretnutia bola prezentácia priemyselného parku mesta Košice, v ktorom by japonskí podnikatelia mohli umiestniť svoje investície. O výborných skúsenostiach na Slovensku svojich kolegov informoval konateľ krompašského závodu Panasonic Slovakia Hidenobu Kakihara. Možnosti podnikania na Slovensku predstavil aj zástupca SARIO.

Pre územie priemyselného parku Košice - Pereš má mesto spracovanú urbanistickú štúdiu s vplyvmi na životné prostredie. Bobriková informovala, že z územného hľadiska bolo územie preverované rôznymi overovacími štúdiami a spåňa podmienky na investovanie. Pre priemyselný park je určená výroba s vysokou pridanou hodnotou, logistické centrá, čistá a vyhovujúca ekologická výroba. Časť územia je vybavená inžinierskymi sieťami, na zostávajúce je vo vysokom štádiu rozpracovaná projektová dokumentácia. Najväčšími výhodami územia sú priamy dotyk so štátnou cestou I/50, elektrická rýchlodráha a prístup pre autobusovú dopravu, bezprostredná blízkosť medzinárodného letiska a širokorozchodnej železničnej trate. V dotyku s priemyselným parkom je aj komerčná vybavenosť a elektrické, plynové i vodovodné siete. Na celom území má mesto podrobne identifikované všetky vlastnícke vzťahy. Časť pozemkov je vo vlastníctve štátu, časť v súkromnom vlastníctve.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk