magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V.O.D.S. stavia v Kechneci závod na spracovanie opotrebovaných pneumatík
@ Aktuálne -> Región      Jun 22 2005 - 08:37 GMT
Kechnec 21. júna (TASR) - Sebestačnosť v zhodnocovaní opotrebovaných pneumatík a gumy prinesie Slovensku nový závod spoločnosti V.O.D.S., a. s., Košice, ktorého základný kameň položili včera v priemyselnom parku v Kechneci v okrese Košice-okolie.

Výstavba, plánovaná do júna 2006, si vyžiada náklady 150 miliónov Sk, z čoho približne polovicu budú tvoriť prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ. Zvyšné náklady sú investície V.O.D.S a nenávratná finančná pomoc štátu.

Podľa ministra životného prostredia SR Lászlóa Miklósa projekt obsiahne nielen našu kapacitu opotrebovaných pneumatík, ale tieto sa budú dovážať na spracovanie aj zo susedných krajín. Tým sa kechnecký priemyselný park stane významným miestom priemyselného rozvoja bez ohľadu na štátne hranice. Keďže v závode použijú špičkovú dánsku technológiu, minister nepredpokladá ekologickú záťaž z výroby.

"Už bol najvyšší čas na podobný projekt. A teraz nastupuje významná etapa - zabezpečenie logistiky zberu," povedal Miklós.

V.O.D.S. už prevádzkuje 6 zberných miest so skladovacou kapacitou 10 000 ton a v týchto dňoch vytvára ďalšie zberné miesta s kapacitou 4 000 ton. Opotrebované pneumatiky sa budú spracovávať na granulát, ktorý má široké možnosti využitia.

Predseda predstavenstva akciovej spoločnosti V.O.D.S. Vladimír Švigár spresnil, že ročná spracovateľská kapacita závodu bude 20 000 ton pneumatík pri trojzmennej prevádzke, pričom v prvej etape vytvoria 20 až 30 pracovných miest.

V kechneckom priemyselnom parku obsadí V.O.D.S. približne hektárovú plochu. V zmluve o nenávratnej štátnej pomoci sa síce určuje dokončenie závod do júna 2006, investor však chce tento termín skrátiť o pol roka a už do konca decembra 2005 začať skúšobnú prevádzku.

Po položení základného kameňa podpísali zástupcovia V.O.D.S. a Matadoru Púchov memorandom o spolupráci, podľa ktorého preberie V.O.D.S. všetky činnosti spojené so spracovaním opotrebovaných pneumatík.

V.O.D.S. je už siedmym investorom v kechneckom priemyselnom parku, ktorý je 330-hektárovou výmerou a vybudovanou infraštruktúrou najväčším a najlepšie pripraveným územím pre vstup zahraničných i domácich investorov. Už 7. júla sa očakáva položenie základného kameňa strategického investora - nemeckého výrobcu prevodoviek Getrag Ford Transmisions.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk