magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Panasonic Krompachy dosiahol vlani obrat 212 miliónov EUR
@ Aktuálne -> Región      Jun 16 2005 - 22:08 GMT
Krompachy 16. júna (TASR) - Obrat vo výške 212 miliónov EUR, čo bolo menej ako určoval biznisplán, dosiahol v uplynulom hospodárskom roku (apríl 2004 až marec 2005) výrobca audio a video techniky Panasonic AVC Networks Slovakia, s. r. o., Krompachy.

Ako dnes na tlačovej konferencii informoval nový konateľ spoločnosti Hidenobu Kakihara, zisk predstavoval 0,7 % z obratu, čo bolo o 3,7 % menej, ako plánovali. Spôsobila to hlavne situácia na trhu so spotrebnou elektronikou, keď konkurencia znížila ceny. Podľa Kakiharu v novom hospodárskom roku očakáva krompašský Panasonic, ktorý je jediným európskym výrobcom VHS a DVD prehrávačov a rekordérov tejto značky, obrat 241 miliónov EUR, čo je v prepočte asi 9,242 miliardy SKK.

Aj keď predpokladaná produkcia 1,355 milióna kusov techniky hlavne pre európsky trh je približne na minuloročnej úrovni, vyšší obrat očakávajú od nových výrobkov s vyššou pridanou hodnotou. "Nárast produkcie vykryje hlavne nový DVD rekordér, ktorý sa stáva naším kľúčovým produktom a drží si momentálne v Európe, najmä na nemeckom trhu, pozíciu číslo jeden," uviedol výrobný riaditeľ firmy Róbert Marcin. Podľa neho zmeny budú aj vo flexibilite a efektívnosti výrobného procesu, keď doterajšiu dopravníkovú výrobu nahradia takzvanou bunkovou (CELL) produkciou, pri ktorej jeden pracovník robí na produkte viacero operácií.

Výrobu žiadaných DVD rekordérov plánujú v krompašskom Panasonicu zvýšiť z doterajších vyše 20 % na 62 % z celkového počtu výrobkov. Podľa Kakiharu sa v tomto segmente stanú európskym lídrom a uskutočnením zmien vo výrobe a organizácii firmy sa chcú dostať na čelo v rámci globálnej skupiny Panasonic. Postupne má klesať počet komponentov zo zahraničia, vrátane Japonska, a závod sa plánuje osamostatniť od svojej materskej firmy Panasonic AVC Networks Germany GmBH so sídlom v Peine. Do Krompách sa už presťahovala všetka výroba z Nemecka, kde ostal len výskum, vývoj a technická podpora, ktorá tiež postupne prejde na Slovensko.

Kakihara striktne odmietol informácie, ktoré sa objavili v médiách po nedávnej návšteve premiéra Mikuláša Dzurindu v Japonsku, že v Panasonicu Krompachy sa vyrábajú len polotovary, ktoré putujú na montáž do tretích krajín a že miestny manažment nie je na patričnej úrovni. Dodal, že po počiatočných ťažkostiach je japonský investor v Krompachoch spokojný, pričom ocenil najmä rastový potenciál zamestnancov a skutočnosť, že "Japonci, Slováci a Nemci našli spoločnú reč".

Krompašský Panasonic založili v októbri 2000 so základným imaním 2,5 milióna EUR. Doterajšie japonské investície predstavujú vyše 11,5 milióna EUR a závod zamestnáva 804 stálych pracovníkov. V súčasnosti vyrobia za dve zmeny 5 000 kusov spotrebnej elektroniky. Hlavná sezóna čaká závod v auguste až decembri pri plnení objednávok na vianočný trh, keď v trojzmennej prevádzke vyrobia 9 300 kusov videí a DVD prehrávačov a rekordérov.

(1 EUR = 38,349 SKK)   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk