magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Košiciach otvoria nový útulok pre bezdomovcov s kapacitou 80 postelí
@ Aktuálne -> Služby      Jun 15 2005 - 09:25 GMT
Košice 15. júna (TASR) - Bezdomovci v Košiciach budú mať od budúceho týždňa oficiálne nový útulok. V metropole východu sa tak rozšíri pomoc ľuďom bez prístrešia.

Ako dnes informoval novinárov zástupca zriaďovateľa - riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice (ACHK) Ján Dečo, slávnostné otvorenie s posviackou priestorov útulku na Bosákovej ulici sa uskutoční v stredu 23. júna. Útulok v provizórnom režime so 40 lôžkami fungoval už tento rok od januára. Nová kapacita ráta s 80 lôžkami.

Otvorenie útulku sprevádzali finančné, technické i personálne problémy. Otvoriť sa ho podarilo aj vďaka výdatnej pomoci Košického samosprávneho kraja, ktorý na prevádzku prispeje sumou 1,5 milióna korún.

Podľa Deča v prvej etape budú klientov prijímať iba na noc a ráno ich prepustia. Počas dňa bude na Bosákovej fungovať Sociálne centrum so všetkými funkciami, ktoré plnilo aj na predchádzajúcom pôsobisku na ulici Obrancov mieru - výdaj stravy, šatstva, zabezpečenie hygieny a poradenstvo. Bezdomovci budú spávať vo veľkých miestnostiach s 15-timi až 20-timi lôžkami. Postupne, podľa schopností a toho, ako budú spolupracovať pri resocializácii, sa môžu dostať do izieb s nižším počtom postelí, najmenej s tromi lôžkami. Zvyšovanie kvality ich ubytovania bude podľa Deča podmienené správaním, zapájaním sa do sociálnych aktivít a do práce.

"Postupne by sme od augusta alebo septembra mali spustiť aj tzv. 24-hodinový útulok pre tú časť klientely, ktorá bude nevyhnutne potrebovať túto službu," uviedol Dečo. Dovtedy chce ACHK dopracovať režim sociálnej terapie pri upravovaní, práci so šatstvom, druhotnými surovinami alebo pri záhradníckom využívaní priestranstva areálu. "Ale neexistuje, aby tam mohli bývať ľudia, ktorí sa nebudú podieľať na réžii tohto zariadenia, samozrejme aj samotným dennodenným príspevkom, ktorý je zatiaľ veľmi nízky. Tých desať korún je fakt taká cena pre bezdomovca," dodal Dečo.

Odhady o počte bezdomovcov v Košiciach sa rôznia. Sociálne centrum ACHK ich má v evidencii okolo 700.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606