magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Veľkú cenu Zlatý žobrák 2005 získala srbská lokálna televízia Krug
@ Aktuálne -> Médiá      Jun 11 2005 - 15:36 GMT
Košice 11. júna (TASR) - Veľkú cenu 11. ročníka medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák 2005 si z Košíc odnáša program Muharemova hudba - oči života z produkcie srbskej televízie Krug v meste Niš.

Sedemčlennú medzinárodnú porotu oslovilo citlivé zobrazenie príbehu muža, ktorý je diskriminovaný nielen ako Róm, ale aj slepec a chudobný človek, no napriek tomu berie život optimisticky. "Je to vlastne príbeh obrany jednotlivca voči svojmu okoliu, ktorý akoby symbolizoval postavenie každého človeka v svojom teritóriu," uviedol dnes pred novinármi jeden z dvojice slovenských porotcov Marcel Děkanovský. Podľa jeho slov bola smínka aj profesionálne veľmi dobre spracovaná a na porotu spontánne najviac zapôsobila.

Zlatý žobrák je najstarším súťažným festivalom lokálnych televízií v Európe. Tento rok privítal tvorcov z rekordných 25 krajín sveta. Z vyše stovky prihlásených postúpilo do súťažnej dvanásťhodinovej prehliadky 38 programov z 12 krajín. Podľa názoru poroty bol tento ročník charakteristický kvalitným technickým spracovaním súťažných materiálov i náročnosťou výberu tém. Pri hodnotení opäť zdôraznili jedinečnosť tvorby lokálnych televízii v kontraste s globalizujúcimi sa celoplošnými televíziami. "Ak chcete naozaj vedieť ako ľudia žijú a čo si myslia, treba prísť na festival," dodal vo Francúzsku žijúci americký predseda poroty Ed Baumeister.

Ďalšiu z cien, venovanú Európskou kultúrnou nadáciou, získala inovatívna reportáž srbskej TV B92 Ak sa niečo podpaľuje..., o Srboch obvinených z vojnových zločinov v Kosove. Cenou Karpatskej nadácie ocenili porotcovia domáci projekt košickej TV Naša o zanedbaných hroboch vojakov Červenej armády, ktorý po odvysielaní viedol k náprave nelichotivého stavu. Medzi ďalšími ocenenými bol aj bieloruský Kanal 2 Mogilev za odvážny a chápavý portrét ľudí na okraji spoločnosti a francúzska produkcia Airelles Video Le Ligoures nazvaná v baskickom jazyku Ttipi Ttapa. Porota ohodnotila spôsob akým tvorcovia upozornili na snahu Baskov vo Francúzsku a Španielku pozdvihnúť postavenie svojho jazyka. Ceny a uznania získalo ešte ďalších päť snímok.

Festivalové programy si vďaka spolupráci tvorcov lokáliek budú môcť v priebehu roka pozrieť ich diváci v celej Európe. Organizátori festivalu zároveň v jednotlivých krajinách pripravujú reprezentatívne prehliadky.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606