magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Pozvánka na Tokajský festival
@ Kultúra -> Oznamy      Jun 10 2005 - 08:39 GMT
(Košický samosprávny kraj – tlačová správa) - Tretí ročník Tokajského festivalu odštartuje 10. júna na juhu Zemplína. Bohatý program potrvá do nedele 12. júna. V piatok bude ako súčasť podujatia otvorená nová expozícia ¼udová drevorezba a plastika v trebišovskom Vlastivednom múzeu. V ten istý deň v obciach regiónu vystúpi ukrajinský súbor Turyanska dolina a poľský Jaroslaw.
V sobotu festival pokračuje v rodisku Františka Rákocziho - Boršianskom kaštieli, kde popoludní otvoria výstavu Južný Zemplín v obrazoch. Návštevníkov potom poteší koncert hudobných skupín Dúhy, Tieň, Vénus, Unicum a Kredit. Pripravené sú aj súťaže v degustácii tokajského vína a príprave tradičných jedál. Počas popoludnia vystúpia zahraničné súbory v obciach tokajského regiónu. Sobotňajší deň vyvrcholí bálom v kaštieli.
Nedeľňajší program začne sprievodom obcou Borša. Hlavný program sa rozprúdi o 14:30, kedy Tokajský expres bezplatne privezie cezpoľných návštevníkov z Košíc a zastávok po trase do Borše. Expres bude ťahaný parným rušňom Šľachtičná. Odštartuje zo železničnej stanice Košiciach 12. 6. 2005 o 12:30. Vlak zastaví na železničných staniciach zemplínskych obcí Kalša, Michaľany, Kuzmice, Čerhov a Slovenské Nové Mesto. Odchod z Borše do Košíc je plánovaný o 19:16.
V nedeľu o pol tretej začína hlavný program folklórnych súborov pod názvom Južný Zemplín - môj kraj, môj domov.

Tokajský festival sa koná pod záštitou košického župana Rudolfa Bauera v rámci projektu Košické kultúrne leto Košického samosprávneho kraja 2005. Finančne ho podporilo aj Ministerstvo kultúry SR.

Zámer projektu „Košické kultúrne leto Košického samosprávneho kraja 2005:
Zachovanie a rozvoj ľudových tradícií Južného Zemplína, oživenie miestnej kultúry v oblasti, zvýšenie účasti miestneho obyvateľstva na kultúrno-spoločenskom živote, prílev turistov, rozvoj mikroregiónu slovenskej tokajskej vinohradníckej oblasti.

Tokajský festival je ťažiskovým podujatím Kultúrneho leta Košického samosprávneho kraja 2005. Sprievodné podujatia začali živou pozvánkou folklórnej speváckej skupiny žien z Viničiek 26. mája 2005 na výstave Gastro v Dome techniky v Košiciach. Tu boli prezentované a degustované vína z Medzinárodnej súťaže v degustácie vín, ktorú organizovalo Stredné odborné učilište poľnohospodárske Viničky. Súťaže sa zúčastnilo 62 vystavovateľov zo 4 krajín so 187 vzorkami vín. Šampiónom sa stalo víno Tokajská esencia maďarskej firmy Herman Emerencio. Živé pozvánky, prostredníctvom folklórnych kolektívov v centre Košíc (Hlavná, Dolná Brána) a v regiónoch Medzibodrožia a Tokaja organizuje Regionálne osvetové stredisko Trebišov od 9. júna 2005. Od 8. júna začína aj propagáciu mimoriadneho Tokajského expresu v historickej zóne Košíc.

Program 11. júna 2005 – areál kaštieľa v Borši

15.oo hod – Južný Zemplín v obrazoch – vernisáž výstavy výtvarného umenia
v obnovených priestoroch kaštieľa v Borši
- vernisáž výstavy pohľadníc zberateľky Steiner Józsefné „Život
a doba Františka II. Rákócziho“
16. – 20.oo hod. HUDOBNÁ ARÉNA – koncert hudobných skupín: DÚHY,
TIEŇ, VÉNUS, UNICUM, KREDIT,
16.oo – 17.3o – súťaž v degustácii tokajského vína
17.oo – 19. oo hod. - gurmánska súťaž


Hlavný program – 12. júna 2005 B o r š a – areál kaštieľa

13. oo – Pozvánka na festival - propagačné vystúpenia skupín a súborov - Borša
13. 3o - sprievod obcou – pozývací program festivalu
14. oo hod. – privítanie účastníkov festivalu na železničnej stanici v Borši
( z Tokajského expresu)
14. 3o hod. Hlavný festivalový program
- Južný Zemplín môj kraj – môj domov - program folklórnych kolektívov južného Zemplína: Boršanská folklórna skupina, Novomeščanka – Slovenské Nové Mesto, Strapec – Čerhov, Aszu – Malá Tàňa, Tokajský Strapec Viničky
- privítanka : Detský folklórny súbor Borša, FS Parchovianka -Parchovany
- VINIČ V KVETE – program hosťujúcich súborov: JAROSLAW z Jaroslawi -
Poľsko, Turyanská Dolina z Turya Remeti – Ukrajina, ROTA z Rencenu –
Lotyšsko, ZEMPLÉN zo Sátoraljaújhely – Maďarsko, ŽELEZIAR Košice   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk