magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Košiciach sa začal 11. medzinárodný festival lokálnych televízií Zlatý žobrák
@ Aktuálne -> Médiá      Jun 08 2005 - 09:42 GMT
Košice 8. júna (TASR) - Svoje brány dnes v košickom Dome techniky otvoril 11. ročník najstaršieho súťažného festivalu lokálnych televízií v Európe Zlatý žobrák 2005.

Až do soboty 11. júna bude o rovnomennú hlavnú cenu za najlepší program z produkcie lokálnych televízií súťažiť vyše 100 programov z rekordných 25 krajín sveta s celkovou minutážou približne 12 hodín.

Organizátori festivalu z Nadácie City TV privítali v Košiciach 150 televíznych tvorcov, ktorí mohli už od dnešného dopoludnia sledovať prvé súťažné snímky. Prehliadku začala produkcia kosovskej, nemeckej, srbskej a holandskej lokálnej televízie. Popoludní festivalový program pokračuje pracovným stretnutím na tému postavenia lokálnych televízií krajín V4 v Európskej únii. Panelovú diskusiu povedie politický analytik Grigorij Mesežnikov, diskutérmi budú Erika Kocsor z maďarskej MTV, Johannes Moubis zo Švédska a slovenský publicista Samo Kolár. Projekcie súťažných programov i popoludňajšie diskusie sú prístupné aj verejnosti.

Riaditeľka festivalu Eva Děkanovská ocenila, že v porovnaní s prechádzajúcimi ročníkmi nastal pozitívny posun v súťažných príspevkoch od technickej dokonalosti, ktorá nepatrí medzi priority, k dôrazu na výpovednú hodnotu. Potvrdila, že najsilnejšie zastúpenie na festivale majú opäť tvorcovia z krajín bývalej Juhoslávie a Bieloruska. Sú zaujímaví nielen silnými autentickými príbehmi, ale aj odvahou tvorcov. Zo slovenských lokálnych televízii sa do finále dostala Devínska Nová Ves portrétom Francúzky, ktorá pomáha hendikepovaným deťom. TV Naša ponúkla zostrih relácií o zanedbaných ruských vojenských hroboch na košickom cintoríne.

Záštitu nad festivalom, ktorého meno súvisí s legendou o soche na jednom z meštianskych domov v centre Košíc, opätovne prevzal európsky komisár Ján Figeľ. Čestným hosťom, už po druhý raz, je syn slávneho filmového komika Charlieho Chaplina Eugene Chaplin. Děkanovská ho označila za priateľa Slovenska, ktorý si tentokrát chce okrem festivalových projekcií pozrieť aj pozoruhodnosti východného Slovenska.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606