magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Na 11. ročníku festivalu Zlatý žobrák súťažia tvorcovia z 25 krajín sveta
@ Aktuálne -> Médiá      Jun 06 2005 - 12:48 GMT
Košice 6. júna (TASR) - Najstarší súťažný festival lokálnych televízií v Európe Zlatý žobrák privíta v Košiciach televíznych tvorcov už po jedenástykrát.

Od 8. do 11. júna bude o rovnomennú hlavnú cenu za najlepší program z produkcie lokálnych televízií súťažiť vyše 100 programov z rekordných 25 krajín sveta s celkovou minutážou približne 12 hodín. Ďalšie ceny venoval primátor mesta Košice, Európska kultúrna nadácia, Karpatská nadácia, Medzinárodný vyšehradský fond a iné spoločnosti. Predsedať 7-člennej porote bude Ed Baumeister z USA.

Tradične sa festival, ktorého meno súvisí s legendou o soche na jednom z meštianskych domov v centre Košíc, koná pod záštitou európskeho komisára Jána Figeľa. Počas záverečného večera v Štátnom divadle osobne odovzdá cenu tvorcom víťazného programu. Do Košíc po druhý raz ako čestný hosť festivalu pricestoval syn slávneho filmového komika Charlieho Chaplina Eugene Chaplin, ktorý žije vo Švajčiarsku a vlastní nezávislú produkčnú spoločnosť.

Približne 150 účastníkov medzinárodného festivalu sa zúčastní na popoludňajších pracovných stretnutiach. V rámci panelových diskusií, prezentácií a workshopov si vymenia informácie o postavení lokálnych televízií z krajín V4 v Európskej únii, o rozdieloch medzi celoštátnym a lokálnym vysielaním, ale aj o budúcnosti Európy po neúspešných referendách o ústavnej zmluve.

Tradične najsilnejšie zastúpenie majú tvorcovia z krajín bývalej Juhoslávie a Bieloruska. Organizátorov tento rok prekvapil aj enormný záujem účastníkov z Veľkej Británie.

Medzi tohoročné novinky patrí sprístupnenie takmer celého festivalového diania verejnosti. Okrem aktuálnych projekcií a workshopov si môžu záujemcovia o tvorbu lokáliek pozrieť v piatok aj reprezentatívny výber ocenených diel z posledných piatich ročníkov.

Riaditeľka festivalu Eva Děkanovská na dnešnom stretnutí s novinármi konštatovala, že snahou organizátorov bolo pripraviť čo najpestrejšiu prehliadku, s čo najväčším počtom tvorcov. "Aby nebola len o tom, kto je najlepší, ale aby priniesla informácie, kde, ako ľudia žijú a aké majú problémy. Z tohto hľadiska je festivalová prehliadka pre nás najcennejšia," uviedla.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606