magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Povodňová situácia v Košickom kraji sa stabilizuje
@ Aktuálne -> Životné prostredie      May 20 2005 - 00:14 GMT
Košice (TASR) - Povodňová situácia v Košickom kraji a hlavne na Zemplíne, kde sa vyliali menšie potoky, sa podľa prednostu Krajského úradu životného prostredia Olivera Kovácsa stabilizuje. V severnej časti najviac postihnutého okresu Trebišov voda upadá, v južnej a juhozápadnej časti ešte kulminuje, ale už nestúpa.

Teraz možno očakávať problémy s veľkými vodnými tokmi - Uhom, Latoricou či Bodrogom, ktoré prinesú zrážkové vody z Ukrajiny, uviedol Kovács po včerajšom podvečernom rokovaní Krajskej povodňovej komisie.

Naplnené veľké toky Východoslovenskej nížiny totiž vzdujú menšie toky a voda potom nemôže odtekať. Podľa Kovácsa povodňovú situáciu, ktorá trvá v kraji prakticky od 19. marca, spôsobili dlhotrvajúce zrážky, pričom problém nebol vo vybrežovaní tokov, ale v tom, že pozemky nasiakli a vnútorné vody naplnili odvodňovacie kanály. Na Sobraneckom a Bačkovskom potoku, Trnávke a Chlmci vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity a všetky obce v ich blízkosti museli robiť v intravilánoch i extravilánoch zabezpečovacie práce najmä vrecovaním okolo domov a plotov a čerpaním vody z pivničných priestorov. Voda zaplavila pozemky a komunikácie. Na Trnávke zaznamenali storočné prietoky a rieka spolu s Bačkovským potokom ohrozovala mesto Trebišov, preto museli jej hrádzu na jednom mieste prekopať.

Podľa vodohospodárov nie sú tohtoročné povodne v Košickom kraji rozsahom porovnateľné s povodňami na prelome vlaňajšieho júla a augusta a majú len lokálny charakter. Spôsobili však značné škody na vodohospodárskych dielach, pretože neboli ešte dokončené práce na odstraňovaní vlaňajších škôd.

Ako informovali zástupcovia Slovenského hydrometeorologického ústavu, zrážková prognóza do nedele je priaznivá, potom opäť možno očakávať daždivé počasie.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606