magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košické STM pripravuje galériu prezidentských lietadiel
@ Kultúra -> Oznamy      May 19 2005 - 06:45 GMT
Košice (TASR) - Jedinečnú vo svete muzeálnu expozíciu pripravuje vo svojom Múzeu letectva košické Slovenské technické múzeum (STM). Tvoriť ju bude galéria "prezidentských" lietadiel, ktoré darovali múzeu hlavy štátov.

Vo výstavbe na košickom letisku je osobitná hala s výmerou približne 3200 metrov štvorcových, čo bude najväčšia zastrešená muzeálna plocha na Slovensku, uviedol pre TASR riaditeľ STM Eugen Labanič. Otcom myšlienky je bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster, ktorý projekt priblížil aj návštevníkom - študentom pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí.

Expozíciu, ak sa podarí ukončiť stavebné práce, chce STM otvoriť koncom júna. Zatiaľ získalo vďaka diplomatickým aktivitám počas Schusterových zahraničných ciest 17 lietadiel a helikoptér. Prvý stroj prišiel v roku 2002 od ukrajinského exprezidenta Leonida Kučmu, ostatný dopravili v tomto roku z USA počas bratislavského summitu George Bush - Vladimír Putin. Celkove by ich malo byť 22 a čaká sa ešte na stroje z Izraela a Kanady.

Výstavba haly pre "prezidentské" lietadlá začala vlani v júli a vyžiada si náklady 25,5 milióna korún. Investorom je Ministerstvo kultúry SR. Po prvý raz na Slovensku využijú pri zakrývaní výstavných priestorov novú technológiu membránovej PVC fólie, ktorú vyvinula talianska firma Ferrari.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk