magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Markušovskom kaštieli dnes predstavujú život šľachty
@ Aktuálne -> Región      May 18 2005 - 15:27 GMT
Markušovce 18. mája (TASR) - Ukážky z každodenného života šľachty od stolovania cez spoločenské hry, "muzicírovanie" až po prácu služobníctva v kuchyni dnes návštevníkom kaštieľa v Markušovciach v okrese Spišská Nová Ves predvádzajú sprievodkyne oblečené v dobových kostýmoch.

V letohrádku Dardanely ožívajú historické klávesové nástroje ukážkami hry na pozitívoch, klavichordoch, klavíroch či stolových klavíroch. Sviatočnú atmosféru umocňujú šermiari zo skupiny Páni Spiša. Netradičné vstupné v podobe päťkorunovej pohľadnice pre školákov a dôchodcov, pätnásťkorunového katalógu pre dospelých by malo umožniť návštevu expozícií mnohým záujemcom.

"Svoj" medzinárodný deň oslávili pracovníci Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi s návštevníkmi, pre ktorých pripravili viacero zaujímavých podujatí. V expozícii prírody a histórie Spiša obohatili prehliadku o premietanie videzáznamov, určovanie rastlín či rozoznávanie vtákov a zvierat podľa hlasov a zvukov, ktoré vydávajú.

V expozícii ľudovej kultúry dolného Spiša v Smižanoch pripravili dnes ukážky tkania na krosnách a výstavu venovanú zberateľstvu. Okrem iného sa návštevníci dozvedajú, kedy a kde vznikla prvá kocka cukru, kedy a ako sa začali zbierať známky, čím žehlili a v čom prali bielizeň prababičky súčasníkov, kedy vzniklo prvé pero, zápalky a ďalšie užitočné drobnosti.

Prehliadky pre školákov spestruje súťaž v určovaní, ako a na čo používali predkovia dnes už zabudnuté predmety dennej potreby. sv tal   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk