magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Súkromné prevádzkovanie vodární nemusí byť lepším riešením
@ Aktuálne -> Služby      May 17 2005 - 08:56 GMT
/ Priatelia Zeme-CEPA – tlačová správa/ – Súkromné vodárenské firmy sa opäť usilujú presvedčiť obce, aby im prenechali prevádzku vodární. Naposledy tak urobil Miroslav Kyncl zo spoločnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava, ktoré ovláda česko-slovenská investičná skupina Penta.

Priatelia Zeme-CEPA však upozorňujú, že súkromné prevádzkovanie vodární nemusí byť automaticky lepšou alternatívou. Veľmi často vedie k nárastu cien za vodu a v niektorých prípadoch aj k odpájaniu spotrebiteľov. Vo Francúzsku, kde vodárenské služby zabezpečujú tri súkromné spoločnosti, ceny od roku 1992 narastali každý rok v priemere o 10%. K najväčšiemu rastu došlo v regiónoch, kde boli vodárne sprivatizované. Rast cien pritom podľa zistenia francúzskeho Najvyššieho kontrolného úradu často nemal žiadnu súvislosť s vynakladanými investíciami. V meste St. Etienne zaplatila v roku 1990 spoločnosť Stephanoise des Eaux za vodárenskú koncesiu mestskej rade 388 miliónov frankov. Neskôr však v snahe získať tieto peniaze späť jednoducho zvýšila poplatky za vodu, čím sa cena vyšplhala z 3,52 na 8,50 frankov za kubický meter .

Privatizácia vodární vo viacerých krajinách viedla k hromadnému odpájaniu spotrebiteľov, ktorí neboli schopní platiť za rastúce ceny vody. Príkladom je Veľká Británia, kde bolo v roku 1992 odpojených vyše 21-tisíc odberateľov. Vodné a stočné tu počas prvých štyroch rokov vzrástlo v priemere o viac ako 50%.

„O privatizácii vodární sa hovorí už dlhšie, doteraz sa však diskutovalo o účasti tzv. 'strategických' súkromných partnerov. Aktivity finančných skupín, ako je napríklad Penta, dostávajú túto diskusiu do inej polohy. Týmto 'investorom' už celkom zjavne nejde o poskytovanie vodárenských služieb, ale o maximalizáciu ich zisku," konštatuje Roman Havlíček z Priateľov Zeme-CEPA.

Dlhodobo udržateľnú alternatívu k privatizácii vodární podľa neho predstavujú komunálne podniky vodární a kanalizácií. V poľských, ale aj maďarských a pobaltských mestách, v ktorých si samosprávy ponechali prevádzku vodárenských podnikov, sa podarilo udržať verejnú kontrolu nad zabezpečovaním verejných záujmov.

Podľa organizácie majú obce oproti súkromným spoločnostiam výhodu, pretože nemusia vytvárať zisk za každú cenu a namiesto toho sa môžu sústrediť na rozvoj, kvalitu a dostupnosť služieb. Slovenské regionálne vodárenské spoločnosti môžu zvládnuť reformu vodárenstva s pomocou zahraničných verejných vodárenských spoločností, ktoré im môžu pomôcť aj s hľadaním finančných zdrojov.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606