magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Budimíri sprístupnili výstavu o starých remeslách historických Košíc
@ Aktuálne -> Región      May 14 2005 - 20:32 GMT
Budimír 14. mája (TASR) - Zámocký park v Budimíri v okrese Košice okolie dnes ponúkol približne pol tisícke návštevníkov ďalší výlet do histórie. V rámci tradičnej burzy starožitností tam sprístupnili výstavu Remeslá našich predkov.

Výstavu sprevádzali praktické ukážky asi dvoch desiatok remesiel. Kováč, hrnčiar, košikár, čipkárky či bylinkári dotvárali kolorit obľúbených mesačných stretnutí milovníkov starých predmetov.

Návštevníci výstavy sa mohli okrem iného dozvedieť, že už v roku 1307 cech košických kožušníkov získal od richtára Arnolda cechovú listinu. Je najstaršou dochovanou svojho druhu v celom Uhorsku a teda aj na Slovensku, uviedol pre TASR organizátor búrz košický starožitník Karol Linhart. Pripomenul tiež, že doteraz zachované názvy historických ulíc ako Kováčska, Mäsiarska či Mlynská vychádzajú z remesiel, ktoré boli na nich koncentrované.

Výstava ponúka aj ukážky niekdajších výučných listov pre tovarišov, ktorí v Košiciach získavali remeselné zručnosti. Listiny majú nielen historickú, ale aj výtvarnú hodnotu, pretože sú zdobené vedutami mesta z tohto obdobia. Dostupné sú aj informácie o tom, aké druhy remesiel sa vyskytovali v Košiciach v 14. storočí. "Zvláštnosťou je, že už v tomto období existovali tzv. diaľkoví kupci, ktorí zabezpečovali transport tovaru od Baltského do Čierneho mora alebo od Jadranu do Košíc," konštatoval Linhart. Málo známou je podľa jeho slov informácia o tom, že medzi žiadané produkty mesta patrili košické solené ryby. V okolí sa totiž chytali sladkovodné jeseterovité ryby, ktoré boli údajne o tretinu cennejšie ako morské haringy. V období stredoveku bol v meste aj riečny prístav, o existencii ktorého však svedčia už iba historické názvy okolitých obcí ako Veľká či Malá Lodina.

"Mesto bolo samostatnou jednotkou, ktorá si vedela zabezpečiť výrobu všetkého potrebného a súčasne bolo veľkým strediskom obchodu, takže tu vlastne fungovali všetky remeslá," dodal Linhart.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk