magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V SR 13. významnou medzinárodnou mokraďovou lokalitou sa stala Tisa
@ Aktuálne -> Životné prostredie      May 13 2005 - 13:26 GMT
Veľké Trakany 13. mája (TASR) - Trinástou medzinárodne významnou mokraďovou lokalitou na Slovensku sa stala pohraničná lokalita Tisa. Certifikáty o jej zaradení medzi tzv. ramsarské lokality dnes na Obecnom úrade vo Veľkých Trakanoch odovzdal inštitúciám zodpovedným za jej ochranu štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Peter Stanko.

Medzinárodný Dohovor o mokradiach označovaný ako Ramsarská konvencia podľa miesta prijatia v iránskom Ramsare 2. februára 1971, je prvý z novodobých globálnych dohovorov na ochranu a racionálne využívanie prírodných zdrojov. Podpísalo ho už 145 zmluvných strán sveta, pričom celý zoznam medzinárodne významných mokradí tvorí 1429 lokalít na celkovej rozlohe 125 miliónov hektárov.

Lokalita na slovensko-maďarskom pohraničí bola zaradená do tohto zoznamu sekretariátom Ramsarského dohovoru 4. decembra 2004. Jej výmera je 734,6 hektára.

Mokrade majú význam pre zachovanie rozmanitosti živých organizmov, sú prirodzenými čističkami vôd, kontrolným mechanizmom povodní a ochrany pred eróziou a tiež zdrojom pitnej a úžitkovej vody. Civilizačné trendy posledného storočia vo svete, ale najmä v Európe, viedli k ich premene a často aj k likvidácii. Situácia sa stala kritickou, čoho dôsledkom bola nutnosť pristúpiť k medzinárodnej spolupráci pri ochrane a rozumnom využívaní mokradí.

Podľa ramsarskej definície sú mokrade definované ako "územia s močiarmi, slatinami, rašeliniskami a vodami prírodnými alebo umelými, trvalými alebo dočasnými, stojatými aj tečúcimi, sladkými, brakickými alebo slanými, vrátane územia s morskou vodou, ktorej hĺbka pri odlive nepresahuje šesť metrov". V prírodných podmienkach strednej Európy sú za mokrade považované všetky biotopy, ktorých existencia je podmienená prítomnosťou vody.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606