magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Výsledky medzinárodného výskumu znečistenia vajec toxickými látkami sú alarmujúce
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Apr 28 2005 - 08:20 GMT
(Priatelia Zeme – tlačová správa) – Priatelia Zeme-SPZ v marci upozornili, že vzorky slepačích vajec z okolia košickej spaľovne obsahujú štyrikrát viac jedovatých dioxínov, ako povoľujú limity EÚ. Tento týždeň boli zverejnené výsledky analýz v ďalších šestnástich krajinách. Údaje, ktoré priniesli, sú alarmujúce.

Mimovládne organizácie bojujúce za odstránenie škodlivých perzistentných organických polutantov (POPs) skúmali v sedemnástich krajinách prítomnosť týchto látok v slepačích vajciach. Zistili, že až 70 percent všetkých vzoriek prekročilo limit EÚ pre dioxíny a 60 percent testovaných vajec prekročilo odporúčaný limit EÚ pre polychlorované bifenyly (PCB) . Výsledky z Ruska, Egypta a Bulharska sa zaradili medzi historicky najvyššie koncentrácie dioxínov na svete .

Najviac polychlorovaných bifenylov obsahovali vajcia z Českej republiky, Slovenska a Ruska. Vysoké koncentrácie týchto toxických látok boli objavené v blízkostiach spaľovní a skládok odpadov, metalurgického priemyslu, cementární, chemických „chlórových“ podnikov.

Priatelia Zeme-SPZ na Slovensku analyzovali vajcia z obcí v okolí spaľovne komunálneho odpadu pri Košiciach (Valalíky, Kokšov- Bakša). Odhalili 4-násobné prekročenie limitov EÚ pre koncentráciu toxických dioxínov, a 2-násobné prekročenie limitov pre PCB. Vajíčka z okolia košickej spaľovne by kvôli vysokému obsahu dioxínov nebolo možné predávať napríklad v USA. Americká agentúra pre potraviny a liečivá odhaduje, že konzumácia vajec kontaminovaných 1 pg/g (I-TEQ) zvyšuje pravdepodobnosť možnosti vzniku rakoviny na 1 z 10 000 ľudí. Vzorky vajec z okolia košickej spaľovne túto hranicu prekračujú.

Do projektu boli zapojené najmä chudobnejšie krajiny ako napríklad Keňa, Senegal či Bulharsko . Slovensko napriek tomu skončilo medzi krajinami s najhoršími výsledkami. Výskum je súčasťou medzinárodného projektu „Splňte sľuby - eliminujte škodlivé chemikálie”, ktorý zastrešuje koalícia mimovládnych organizácií a expertov IPEN. Koalícia sa usiluje o elimináciu POPs, presadzuje efektívnu podobu Štokholmského dohovoru a jeho zavedenie do praxe. IPEN vznikla súbežne s počiatkom procesu príprav tohto medzinárodného dohovoru na jar 1998. Priatelia Zeme - SPZ sú jej členom takmer od začiatku.

Výsledky boli zverejnené krátko pred prvou konferenciou krajín, ktoré pristúpili k Štokholmského dohovoru o POPs. Konferencia sa uskutoční v Uruguaji, 2. - 6. mája a jej účastníci budú rokovať o záväzkoch obmedziť obsah týchto toxických látok v odpadoch. „Práve odpady sú jedným zo zdrojov kontaminácie vajec POP látkami. Priatelia Zeme - SPZ preto požiadali zástupcov MŽP SR, ktorí budú Slovensko na konferencii reprezentovať, aby presadzovali prijatie prísnych limitov pre obsah POP v odpadoch, opatrenia pre predchádzanie ich vzniku POP a ich účinnú elimináciu,“ uviedol Ladislav Hegyi z Priateľov Zeme-SPZ .   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606