magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ornitologickú raritu - supa bielohlavého - pozorovali na východnom Slovensku
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Apr 22 2005 - 02:21 GMT
Košice (TASR) - Ornitologickú raritu - supa bielohlavého - pozorovali v apríli na východnom Slovensku. Podarilo sa to košickému ornitológovi Miroslavovi Fulínovi, ktorý ho zbadal na oblohe nad obcou Mokrance v okrese Košice-okolie.

Na prítomnosť vtáčieho obra s rozpätím krídel 2,65 metra a hmotnosťou desať kilogramov ho upozornili krákajúce vrany, ktoré dobiedzali do obrovského vtáčieho "rogala". "V ďalekohľade som zreteľne videl bielu lysú hlavu a svetlé krídla. Bol to úchvatný pohľad," povedal pre TASR šťastný pozorovateľ.

Vidieť supa u nás je podľa Martina Sárossyho zo Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku naozaj mimoriadna vzácnosť, pretože ich vyhubili už pred 200 rokmi. Za posledných 25 rokov je známych len 12 výskytov.

Supy bielohlavé sa k nám môžu zatúlať najskôr z Balkánu alebo z Ukrajiny. V minulosti u nás aj hniezdili. Živili sa zdochlinami dobytka a oviec v časoch, keď bolo rozšírené pastierstvo.

Supy plnia v prírode dôležitú sanitárnu funkciu. Požieraním zdochlín zabraňujú šíreniu chorôb. "Žiaľ mnohým druhom najväčších vtáčích dravcov sveta hrozí vyhynutie. Najčastejšou príčinou sú návnady napustené jedom. Podobné praktiky nezmyselného zabíjania dravých vtákov sa ešte stále dejú aj na Slovensku," dodal Sárossy.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606