magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

WTO pripravuje likvidáciu sociálnych a environmentálnych zákonov
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Apr 20 2005 - 06:52 GMT
(Priatelia Zeme – tlačová správa) – Vlády Japonska, Južnej Kórey, Mexika a Spojených štátov volajú po likvidácii zákonov, ktoré ochraňujú životné prostredie, sociálne práva a zdravie. Proti zákonom mienia vystúpiť počas najbližšieho rokovania skupiny WTO o prístupe k trhom, ktoré začne budúci týždeň. Na základe analýzy prípravných dokumentov k rokovaniam na to upozornili Priatelia Zeme.

Organizácia zistila, že prípravné dokumenty označujú legislatívu, ktorá reguluje poľnohospodársku produkciu, rybolov, ťažbu dreva, výrobu ropy, chemické testovanie, recykláciu a reguláciu automobilovej výroby ako možnú „mimocolnú prekážku obchodu”. Táto legislatíva však predovšetkým chráni lokálne ekonomiky, zavádza certifikačné požiadavky a systém obmedzení exportu. Ak vlády navrhované zmeny odsúhlasia, bude to znamenať likvidáciu zákonov, ktoré chránia ľudí a životné prostredie v jednotlivých krajinách, varujú Priatelia Zeme.

Návrh obsahuje napríklad požiadavku odstránenia domácich obmedzení pre priame zahraničné investície do automobilového priemyslu. Spojené štáty napádajú zdaňovanie vozidiel podľa objemu ich motora, zatiaľ čo Južná Kórea má výhrady k americkým normám obmedzujúcim spotrebu automobilov. Krajiny ako Egypt, Japonsko či Nový Zéland odmietajú prísnu ochranu prírodných zdrojov a obmedzovanie vývozu dreva a nerastných surovín. Južná Kórea požaduje, aby výrobcovia automobilov neboli zodpovední za spracovanie ojazdených alebo vyradených vrakov.

„WTO týmto návrhom vyšla s farbou von. Ide o globálny a hanebný útok na sociálne a environmentálne štandardy. Chemické znečistenie, klimatické zmeny, odlesňovanie, odpad – nič z tohto nie je dostatočne vážne ani hrozivé, ak ide o možnosť dostať sa na nové trhy a rýchlo zarobiť veľké peniaze. Tomuto kroku WTO treba zabrániť,“ konštatuje Ronnie Hallová z britskej vetvy Priateľov Zeme.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606