magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Digitálna @ elektronická grafika ( SK )
@ Kultúra -> Výstavy      Apr 13 2005 - 13:01 GMT
Východoslovenská galéria v Košiciach, Hlavná 27, Košice

17.3. - 1.5.2005

Výskumný a prezentačný projekt Štátnej galérie v B. Bystrici vychádza z jej dlhodobej ( od začiatku 70. rokov ) špecializácie na oblasť voľnej umeleckej grafickej tvorby ( výskum, prezentácia, zberateľstvo, umenovedná reflexia ).

Do r. 2001 galéria realizovala medzinárodné výstavy voľnej grafiky v tradičných technikách drevorezu a drevorytu ( Medzinárodné trienále drevorezu a drevorytu ), ktoré však v 2. pol. 90. rokov zaznamenali značnú stagnáciu a postupný deficit nielen domáceho autorského zázemia.

Digitálne formy grafiky sa po svojich domácich začiatkoch v pol. 70. rokov postupne rozšírili a etablovali najmä v kontexte nášho umenia 90.rokov. vo svojich presahoch sa potom plne integrovali do aktuálneho výtvarného umenia.

Výstava mapuje a vzájomne komparuje aktuálne umelecké programy a stratégie 26 autorov troch generácií súčasného slovenského umenia v médiu digitálnej grafiky ( v zmysle tlačených výstupov). V redukovaných autorských kolekciách poukazuje na ideové, výrazové a formové osobitosti a tiež individuálnu tvorivú aplikáciu rýchlo sa rozvíjajúcich technických možností digitálnych a elektronických médií za obdobie 1999 - 2004. Zároveň ide o sledovanie možnej inovácie tradične chápaného média grafiky ako tlačeného, multiplikovateľného výtvarného druhu, kde je potrebné definovať jeho súčasný stav, hranice samotného druhu a následne aj dodnes polemické kritériá originality.

Výstavy sa zúčastňujú :
S.Balko, M.Blažo, E.Binder, I.Csudai, P.Fichta Čierna, M.Derner, R.Fajnor, R.Galovský, M.Gerboc, V.Havrilla, V.Hulík, A.Mona Chisa, J.Jankovič, M.Kianička, P.Kovačovský, M.Kvetan, skupina Kunst-fu, M.Mlynarčíková, M.Murin, M.Nicz, J.Poliak, P.Rónai, M.Rovňák, M.Sokol a R.Urbásek.

Usporiadatelia : Východoslovenská galéria v Košiciach
a Štátna galéria v Banskej Bystrici

Kurátorka : Alena Vrbanová   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk