magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

VSG pripravila vlani vyše 30 výstav domáceho a zahraničného umenia
@ Kultúra -> Oznamy      Apr 13 2005 - 07:33 GMT
Košice 12. apríla (TASR) - Východoslovenská galéria (VSG) v Košiciach pripravila vlani 30 krátkodobých výstav východoslovenského a slovenského výtvarného umenia a niekoľko prezentácií umenia zahraničného.

Riaditeľ galérie Peter Markovič počas včerajšiehoverejného odpočtu plnenia úloh spresnil, že za najvýznamnejšie realizácie pokladajú výstavu Ivana Csudaia, výber z odkazu košickej avantgardy v Budapešti či výstavu svetoznámej grafičky Bridget Riley. Spomenul aj prezentáciu umeleckej rodiny Klimkovičovcov a predovšetkým výstavu poľského abstraktného umenia zo zbierok známej Galérie 72 v Chelme.

Hospodársky rok uzavrela galéria so schodkom 196 000 korún. Podľa Markoviča na jej ekonomickú situáciu veľmi nepriaznivo doľahla rovná daň, daň z príjmu a vyrubenie miestnej majetkovej dane v objeme 200 000 korún, na čo nebol rozpočet galérie pripravený. Vlani získala VSG okrem vlastných príjmov 1,76 milióna korún aj 10 miliónov korún z účelových zdrojov MK SR, z ktorých zrealizovala prvú etapu pamiatkovej obnovy hlavného priečelia, doplnila zbierky a nakúpila výpočtovú techniku.

V tomto roku sa VSG sústredí na ďalšiu rekonštrukciu budovy a vo výstavníckej činnosti sa okrem iného chce prezentovať na výstavách v Maďarsku, Poľsku a Nemecku, kde našla partnerov.

VSG predstavuje štátnu zberateľskú, vedeckovýskumnú a kultúrno- vzdelávaciu inštitúciu so zameraním na dokumentovanie, zhodnocovanie, ošetrovanie a prezentáciu diel východoslovenského výtvarného umenia od 19. storočia po súčasnosť.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk