magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Geotermálnou energiou sa bude od roku 2008 vykurovať v meste Košice
@ Aktuálne -> Služby      Apr 12 2005 - 02:23 GMT
Bratislava (TASR) - Projekt komunálneho vykurovania využívaním geotermálnej energie, ktorý je jedným z najväčších v Európe, je v štádiu realizácie v meste Košice. Investičný náklad na projekt predstavuje asi 50 miliónov EUR, teda takmer 2 miliardy Sk. Podľa podpísanej zmluvy o budúcej zmluve od roku 2008 košická tepláreň odoberie 2 100 terajaulov (TJ) ročne a bude vykurovať 30 % mesta.

Podobný projekt Slovgeoterm už rozbehol v roku 1996 v Galante. Oba sú výsledkom spolupráce a. s. Slovgeoterm Bratislava a islandských firiem Enex a Fjarhitun, ktoré sa orientujú na využívanie geotermálnej a hydroelektrickej energie pre vykurovanie objektov v sídelných centrách.

Uviedol to pre TASR generálny riaditeľ a. s. Slovgeoterm a honorárny konzul Islandu v SR Otto Halás po rokovaní 10 podnikateľov z Islandu s partnermi zo Slovenska. Recipročným stretnutím s islandskými firmami, ktoré pripravila Obchodná rada Islandu a Slovenská obchodná a priemyselná komora, sa začala trojdňová návšteva ministerky životného prostredia Islandu Sigridúr Anny Thordardottirovej na Slovensku.

Podľa slov riaditeľa Slovgeotermu projekt prináša taký systém, "že my sa napojíme od vrtov, ktoré sú vzdialené 12 kilometrov od Košíc, do teplárne a odtiaľ sa bude dodávať teplo priamo odberateľom." V týchto dňoch sa vykupujú pre projekt pozemky. "Do jedného až dvoch mesiacov získame stavebné povolenie, čo bude základ, aby sme mohli napredovať vo financovaní projektu," spresnil Halás.

Partnerom pre tepláreň je dcérska spoločnosť Slovgeotermu - košická a. s. Geoterm, v ktorej je väčšinovým akcionárom Slovenský plynárenský priemysel. Akcionár vlastní 98 % akcií, teda kapitál v hodnote 297 miliónov Sk. Financovanie projektu v Košiciach bude zabezpečované vo výške 30 % aj z grantov Európskej únie, teda z jej štrukturálnych fondov a zvyšok pôžičkami od bánk.

Doteraz Island spolupracoval s Slovgeotermom prostredníctvom know-how na úrovni inžinierskej organizácie. Je však reálne, že sa bude podieľať aj investorsky. V rámci severských štátov Európy operuje pre podnikateľský sektor aj Islandská investičná banka NIB z Helsínk, ktorá participovala aj na realizácii projektu v Galante.

Slovgeoterm pripravuje aj ďalšie projekty v spolupráci s islandskými partnermi. Najbližšie to bude perspektívny projekt na rozvod geotermálnej energie v Šali. Ten bude s investíciou 100 miliónov Sk a rozsahom dodávky tepla 150 TJ ročne podobný projektu v Galante, kde je už 10. rok vykurovanie v sieti 1300 bytov a nemocnice zabezpečované využívaním geotermálnej energie z neďalekých vrtov. Uvedené projekty sú významné najmä z hľadiska ochrany životného prostredia a nižšej ceny za teplo pre konečných spotrebiteľov, ako je štandard v iných bytoch.

Plánovaný projekt v Šali bude po realizácii vykurovať geotermálnou energiou v kombináciou so zemným plynom celé mesto. Na tento účel vyvŕtajú dva geotermálne vrty a voda, ktorá tam bude okolo 70 stupňov Celzia, sa využije na vykurovanie.

Spoločnosť Slovgeoterm v roku 2004 dosiahla obrat 12 miliónov Sk a zisk 1 milión Sk. Zamestnáva celkovo 20 osôb, z toho 7 interných.
(1 EUR = 38,862 SKK)   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606