magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Prečo už nebudem nakupovať v hypermarkete Carrefour
@ Aktuálne -> Služby      Jun 20 2002 - 04:58 GMT
Tisíce košických domácností v týchto dňoch obdržalo propagačné materiály hypermarketu Carrefour. Pravdupovediac, veľkú pozornosť im už nevenujem, pretože s reklamou na cenovo zvýhodnený tovar mám práve v tomto obchode zlú, priam nepochopiteľnú skúsenosť. Opäť som sa však nechal zlákať na semišovú nafukovaciu dvojposteľ Isabela, ktorá bola v ponuke zlacnená o takmer 50 percent. Vybral som sa tam hneď v prvý deň akcie. Nová negatívna skúsenosť ma už však ani neprekvapila. Skôr nazlostila, že som sa opäť nechal Carrefourom dobehnúť.

V Košiciach vyrastajú supermarkety a hypermarkety ako huby po daždi. Často v bezprostrednej blízkosti jeden od druhého, takže človek by očakával, že sa aspoň zlepší ich serióznosť v prístupe ku zákazníkovi. Ako novinár som navštívil 22 krajín Európy, rozprával s mnohými ľuďmi o stratégii veľkých obchodov tohto typu, takže môžem trochu porovnávať. Podľa stratégie Carrefouru však nadobúdam dojem, že tamojšie vedenie považuje Slovensko za banánovú republiku, kde zákazník znesie všetko. Našťastie, máme už celkom slušný výber, ktorý obchod uprednostniť.

Akcia na predaj spomínanej nafukovacej dvojpostele začala 19. júna, v rovnaký deň som sa tam aj dostavil. Bolo asi 16,30, keď mi predavač povedal, že tento akciový tovar je momentálne vypredaný, ale ešte ho údajne dostanú.

Pozrime sa na vec z oblasti proklamovanej ponuky. Podľa nej akcia trvá od 19. do 30. júna. Ale 19. júna popoludní je tovar údajne vypredaný. V čom je obchodná stratégia? Keď už zákazník na toto miesto prišiel, ak nenašiel tovar, ktorý hľadá, pravdepodobne nakúpi iné, ďalšie veci, čo potrebuje, aj keď na ne nie je akciová cena. Možno sa na akciový tovar príde pozrieť aj na druhý, tretí deň, a ak nebude k dispozícii, opäť niečo kúpi.

Ak tovar zlacnie takmer o polovicu, je dosť možné, že spoločnosť na jeho predaji nezarobí, prípadne trochu prerobí. Ak k tomu pripočítame náklady na reklamu, zdá sa to pre obchod nerentabilné. Ak však k nákladom pripočítame zisk z predaja tovaru, ktorí hoci i sklamaní zákazníci nakúpia aj tak, pozitívny výsledok v prospech obchodníkov je na svete. Stratégia, ktorá má svoj pozitívny prínos pre hypermarket v oblasti zisku. Ale i stratégia, ktorou môžu obchodníci prísť o dôveru zákazníkov.

Zaujímavá je tu poznámka predavača, že ešte asi tento tovar dostanú. Túto skúsenosť mám už z predvianočného obdobia, kedy boli v rovnako propagovanej ponuke lacnejšie vianočné stromčeky. Vtedy som sa rozhodol jeden vzor kúpiť. Dokonca ho v Carrefoure aj mali. Lenže nepredali. Predavačka to vysvetlila, že model ešte majú v sklade, ale denne vyložia len niekoľko kusov v rámci akcie. Ten jeden vyložený, čo som chcel kúpiť, mi nepredala, že je tu kvôli propagácii akcie. Akcie, ktorá bola v tom aktuálnom čase už neaktuálna, reálna najskôr na druhý deň. Ostal som ako odmietnutý zákazník, čo sa práve pozerá na tovar, o ktorý má záujem.

Vtedy som odtiaľ odišiel znechutený s tým, že tu už nebudem nakupovať. Opäť som sa dal zlákať reklamou, opäť som odišiel sklamaný. A odišiel som s prázdnym nákupným košíkom, aj keď som plánoval ešte nakúpiť veľa vecí. Urobil som radšej tržbu v konkurenčnej predajni. Ako zákazník, ktorý dáva obchodníkom svoje peniaze, totiž takúto reklamu a obchodnú stratégiu vnímam ako neserióznu voči ľuďom.

20. 6. 2002
Slavomír Szabó   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606