magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Košiciach začali realizovať Košický protokol pre vodu v 21. storočí
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Mar 22 2005 - 01:58 GMT
Košice (TASR) - Obnoviť prirodzené vodné zdroje pre mesto a zastaviť vysušovanie je ambíciou Košického protokolu pre vodu v 21. storočí, ktorý prijalo Mestské zastupiteľstvo (MZ) v Košiciach.

"Pri súčasnej inštitucionálnej kríze vodného hospodárstva na Slovensku pôsobí táto iniciatíva ako malý zázrak," uviedol pre TASR poslanec MZ a nositeľ americkej Goldmanovej environmentálnej ceny Michal Kravčík. Spresnil, že vplyvom urbanizácie sa v Košiciach stráca ročne približne 10 miliónov metrov kubických vody. Preto už pitnú vodu privádzajú do mesta potrubím z iných regiónov. Košický protokol pre vodu v 21. storočí, ktorý prijalo mesto 24. februára, preto prichádza s novou filozofiou a kultúrou pre vodu, zdôraznil Kravčík v predvečer Svetového dňa vody (22. marec). Pôjde napríklad o využitie Mestských lesov na vodné zdroje či odvádzanie dažďových vôd pri urbanizácii mesta nie do kanálov, ale parkov.

Kravčík tvrdí, že Slovensko sa podieľa na vysušovaní vlastného územia a tým aj kontinentu, keď jeho zásoby sladkých vôd klesli v 20. storočí o 12 miliárd metrov kubických. Podľa jeho názoru štátna vodohospodárska politika na Slovensku je natoľko konzervatívna, že ani 15 rokov po zmene politicko-ekonomickej reality na Slovensku, sa nezmenilo riadenie vodných zdrojov zadefinované v prvom vodohospodárskom pláne z 50. rokov 20. storočia.

"Slovenské vodohospodárske inštitúty robia všetko pre to, aby nedošlo ani k naplneniu podstaty EÚ rámcovej smernice pre vodu. Preto Slovensko bude mať vážne problémy s vodou. S istotou je možné očakávať, že v nasledujúcich piatich rokoch bude postihnuté rastom extremalizácie počasia, živelnými pohromami, povodňami, suchom i požiarmi, čo môže vážne ohroziť ekonomickú prosperitu," myslí si Kravčík.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606