magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Americký štát Indiana daroval košickému Múzeu letectva STM vrtuľník
@ Kultúra -> Oznamy      Mar 21 2005 - 08:12 GMT
Košice (TASR) - Vojenský Vrtuľník UH-1 Huey známy z čias vietnamskej vojny darovala Národná garda (NG) amerického štátu Indiana ako exponát Múzeu letectva košického Slovenského technického múzea (STM).

Dar odovzdal v piatok na košickom letisku veliteľ NG generálmajor Martin Umbarger, podľa ktorého je to prejav dlhoročného a prehlbujúceho sa priateľstva medzi štátom Indiana a SR.

Vrtuľník rozšíri exponáty takzvanej prezidentskej galérie, ktorú buduje múzeum z darov hláv štátov - prezidentov a kráľov a zatiaľ ich má 16. Podľa riaditeľa STM Eugena Labaniča otvoriť by ju mali v júni.

Iniciátorom myšlienky je exprezident SR Rudolf Schuster, vďaka ktorému prišli exponáty z rôznych krajín do Košíc. Ako uviedol po odovzdaní amerického daru, mohli tu byť už skôr iné helikoptéry, ale on chcel práve túto, ktorá sa veľmi preslávila v civilnom i vojenskom živote. "Keď sme sledovali filmy, vieme, že vo Vietname zohrala veľmi dôležitú úlohu. Práve preto som chcel jednu, ktorá tam lietala a podarilo sa" - uviedol Schuster.

Exprezident je zatiaľ spokojný s plnením sľubov svojich bývalých partnerov, nepozdáva sa mu však tempo výstavby hangárov na uskladnenie darov. Kriticky sa vyjadril na adresu Ministerstva obrany SR, ktoré prisľúbilo vybudovať jeden hangár a zatiaľ ani nezačalo.

Vrtuľník Huey je už druhé americké lietadlo darované Leteckému múzeu v Košiciach. Bývalý veľvyslanec USA na Slovensku Ronald Weiser, daroval múzeu 13. septembra 2004 lietadlo Vzdušných síl USA typu AT-38, čo je dvojmotorové nadzvukové cvičné lietadlo do veľkých výšok. Vrtuľník UH-1 Huey považujú za najpopulárnejší vrtuľník na svete. Viac ako 5000 týchto všestranných leteckých prostriedkov často spájaných s vojnou vo Vietname, brázdilo oblohou juhovýchodnej Ázie. Skonštruovaný v polovici 50. rokov firmou Bell Aviation Huey sa stále používa ako lietajúci prostriedok velenia, na prevoz vojakov a ostreľovanie z guľometov. Od roku 1959 sa ich vyrobilo viac ako 9000 a stále sa používajú vo viac ako 40 krajinách. Vrtuľník UH-1M darovaný STM bol vyrobený v roku 1967 a dlho slúžil Pozemným silám USA a NG štátu Indiana. Doslúžil v roku 1997, po čom bol demilitarizovaný a vystavený v parku NG štátu Indiana pri jednom z jej výcvikových priestorov.

Indiana sa nachádza v srdci Spojených štátov a začiatkom 20. storočia zažila veľký príliv slovenských prisťahovalcov. Krátko po vzniku samostatného Slovenska vedúci predstavitelia Indiany požiadali o partnerstvo so Slovenskou republikou v rámci programu Ministerstva zahraničných vecí USA zameraného na posilňovanie vzťahov slobodných krajín. NG štátu Indiana je súčasťou záložných ozbrojených síl a podobne ako Ozbrojené sily SR plní veľkú úlohu v mierových operáciách a vojne proti terorizmu. Vojaci zo Slovenska a Indiany teraz spolu slúžia v Kosove a Iraku.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk