magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Nebuďte prekvapení, ak teplá dlho, dlho nepotečie...
@ Aktuálne -> Služby      Jun 17 2002 - 07:52 GMT
V najbližších dňoch pravdepodobne ostane veľká časť Košíc bez dodávok tepla a teplej vody. Informovali o tom riaditeľ spoločnosti Tepelné hospodárstvo Košice (TEHO) Ing. Zoltán Bartoš a ekonomická námestníčka TEHO Katarína Babinčáková. Avízované prerušenie dodávok tepla a teplej vody pritom môže postihnúť aj značnú časť obyvateľov mesta, ktorí za ne riadne platia.

„Neplatenie úhrad za odobraté teplo a teplú úžitkovú vodu situáciu vyhrotilo tak, že sme nútení využiť zákonom danú možnosť a pristúpiť k radikálnym krokom, a to k prerušeniu dodávky teplej úžitkovej vody pre našich odberateľov. Dôvodom je stále vysoký dlh voči Teplárni Košice, nemožnosť znižovania našich záväzkov a z toho vyplývajúca ďalšia penalizácia, ktorá ohrozuje ekonomickú stabilitu firmy s následnou nemožnosťou zabezpečovania dodávok tepla a teplej úžitkovej vody pre platiacich odberateľov,“ uvádza sa v stanovisku TEHO.

Pre slušných a poctivo platiacich nájomníkov a majiteľov bytov to má jeden háčik. Odoberatelia tepla sú v prípade TEHO spoločnosti majiteľov domov, bytov a ich správcovia. Títo potom inkasujú platby od záverečných spotrebiteľov. Ak teda existuje blok, v ktorom väčšina obyvateľov platí, ale niektorí nie, a ak správca takéhoto bloku potom neplatí spoločnosti TEHO, TEHO odpojí celý blok naraz, teda aj platiacich.

„Naša situácia je daná technickými možnosťami tepelných rozvodov,“ vysvetľuje riaditeľ spoločnosti TEHO Ing. Zoltán Bartoš. Ako ďalej uviedol, oni nevedia, ktoré domácnosti platia, ktoré nie. Ich zákazník je správca a ak si ten neplní povinnosti, v zmysle zákona 70/1998 Z. z. ho majú právo odpojiť.

Celková pohľadávka odoberateľov tepla voči TEHO činí cca 20 miliónov Sk. TEHO, ktoré odoberá teplo od Teplární Košice a potom ho distribuuje, je teplárňam dlžné cca 196 miliónov.

Medzi najväčších neplatičov tepla patria:

Bytový podnik mesta Košice: 89,8 miliónov Sk,

Okresné úrady Košice I. – III. (školské zariadenia): 20,7 miliónov Sk,

Raden, s.r.o., spravujúci domy na sídlisku Ťahanovce, UBD Ťahanovce: 20,19 miliónov Sk,

MSB Šaca: 5 miliónov Sk,

City servis: 1,6 milióna Sk,

Školy so samostatnou právnou subjektivitou: 6,5 miliónov Sk.

Zaujímavé na celej situácii je to, že spoločnosť TEHO je mestský podnik. Bytový podnik mesta Košice taktiež, pritom je to najväčší dlžník.

„Ak nepríde v tomto týždni k dohode a čiastočnému zníženiu dlhu i tvorbe splátkového kalendára, začneme s prerušovaním dodávok. Možnosť exekúcie ešte neprišla do úvahy, zatiaľ preverujeme všetky iné právne normy,“ uviedol riaditeľ Ing. Zoltán Bartoš.

Prípadná exekúcia by však bola pravdepodobne možná najskôr v prípade škôl a právnických osôb, pretože správcovské spoločnosti byty zvyčajne nevlastnia. Na otázku koľkých domácností sa tieto opatrenia dotknú, riaditeľ odpovedal: „Nevieme, my poznáme len našich odoberateľov, nemáme prehľad, ktorý koľko domácností spravuje.“

Nájomník je v tomto prípade dosť bezradný, pretože odoberá teplo od správcu, nie je priamym klientom TEHO. Môže teda viesť právny spor voči správcovi za nedodržanie zmluvy a pokiaľ sa to vyrieši, kúpať napríklad novorodenca v drahšej – ohrievanej vode. Správcovia o celej situácii už vedia, ako povedala ekonomická námestníčka TEHO Katarína Babinčáková, „každý z nich bol upozornený listom niekoľko krát. Mali možnosť od svojich odoberateľov dlhy vymáhať.“

Na otázku, nakoľko sa toto opatrenie týka nemocníc a ďalších zdravotníckych zariadení, riaditeľ odpovedal: „Zdravotnícke zariadenia nám dlhujú asi 3 milióny 200 tisíc. Tiež im išli oznamy, že ak situáciu nebudú riešiť, musíme pristúpiť k radikálnym krokom. Dúfam, že k tomu nedôjde.“

Pre ľudí, čo sa neorientujú presne v labyrinte výroby a distribúcie tepla v Košiciach uvádzame schému:

Tepláreň Košice – vyrába teplo a predáva ho spoločnosti TEHO.
TEHO – nakupuje teplo od Teplárne Košice, prevádzkuje tepelné cesty a výmeníkové stanice, zabezpečuje teplú úžitkovú vodu a predáva ju majiteľom a správcom objektov.
Majitelia a správcovia objektov – nakupujú teplo a teplú vodu od TEHO a dodávajú konečným užívateľom, pričom oni vypočítajú na základe veľkosti vykurovanej plochy a vykurovaných spoločných priestorov cenu za odobraté teplo, na základe vodomerov cenu za teplú úžitkovú vodu.
Koneční spotrebitelia - čiže domácnosti, ale i firmy, školy, škôlky, nemocnice a iné právnické osoby platia majiteľom a správcom objektov za odobraté teplo.

Cena tepla za jeden gigajoul je daná štátom, v roku 2001 bola maximálna povolená cena 420 Sk. TEHO účtovalo z výmeníkových staníc 300 Sk za gigajoul, z kotolní 339 Sk za gigajoul.

17. 6. 2002
Slavomír Szabó   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606