magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Obyvatelia Veľkých Slemeniec uvítali vytvorenie nového hraničného priechodu
@ Aktuálne -> Región      Mar 07 2005 - 07:44 GMT
Veľké Slemence (TASR) - Obyvatelia obce Veľké Slemence v Michalovskom okrese privítali rozhodnutie vlády o vytvorení slovensko-ukrajinského hraničného priechodu. Ten má vyriešiť 60-ročný problém pretrhnutých kontaktov rozdelených obyvateľov kedysi spoločnej dediny - Veľkých Slemeniec na slovenskej a obce Mali Slemenci na ukrajinskej strane.

Ak sa chcú ľudia, ktorých hranica rozdelila, navštíviť, musia si vybaviť víza. "Keď zrušia víza, pôjdem prvý na druhú stranu, ale za víza treba platiť veľa - 1200 korún," uviedol pre TASR jeden z obyvateľov obce. Posťažoval si, že ľudia každoročne po rozdelení plakali nielen za príbuznými, ale aj za vlastnými pozemkami.

Celkové rozpočtové náklady na vybudovanie priechodu predstavujú 2,2 milióna korún. Nutný je však ešte súhlas Ukrajiny. Priechod bude otvorený od 8.00 do 20.00 hodiny. Návrh na vytvorenie medzinárodného priechodu predložilo Ministerstvo financií SR a slúžiť bude pre peších a cyklistov. Na jeho vytvorení sa dohodli v lete minulého roka zástupcovia slovensko-ukrajinskej medzivládnej komisie pre cezhraničnú spoluprácu. Ukrajinská strana však dosiaľ nezvolala rokovanie expertov, na ktorom sa mali definitívne schváliť podmienky a charakter priechodu.

Po schválení návrhu o zriadení priechodu vládou Slovensko zašle Ukrajine iniciačnú diplomatickú nótu. Priechod by sa mal otvoriť 40. deň odo dňa doručenia súhlasnej odpovednej nóty ukrajinskej strany.

Spoločnú obec rozdelila hranica vytýčená po 2. svetovej vojne. O vytvorenie malého hraničného priechodu pre peších turistov žiadali obyvatelia obce Veľké Slemence slovenské štátne orgány v petícii v roku 2001. Predčasom postavili vo Veľkých Slemenciach asi päťmetrovú drevenú bránu, ako symbol rozdelenej obce.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk